Kuidas valida endale sobiv aiamaja?

aiamaja.jpeg


Aiamaja on nutikas lisandus hoovi, kus suvel mõnusalt aega veeta. Aiamajal on väga mitmeid funktsioone ning sobiva hoone valikul tuleb arvesse võtta tulevase maja asukoht, suurus, otstarve ning materjalid. Järgnevalt vaatame üle kõik olulised nüansid, mida tuleb enne aiamaja soetamist kaaluda.

Aiamaja suurus ja eesmärk

Enne aiamaja välja valimist mõtle läbi, kui suur peaks maja olema. Siinkohal tasub meeles pidada, et aiamaja, mille suurus on kuni 20 ruutmeetrit ja kõrgus ei ületa 5 meetrit, ei nõua ehitusluba. Kui aga ehitise suurus on 20–60 ruutmeetrit, mis on kuni 5 meetrit kõrge, on vajalik ehitusloa olemasolu.

Kindlasti mõtle läbi ka see, millisel otstarbel hoonet kasutama hakkad. Kas sinu aiamajast saab lisa varjualune, kodukontor, külalistemaja või hoopis vaba aja veetmise koht? Kas ruumi peab jääma asjade hoiustamiseks või mitte? Kui majast saab külalistemaja, siis kui mitu inimest peaks see mahutama?

Kui soovid suvemaja tüüpi hoonet, kus hommikupäikest nautida ja einestada koos pere või sõpradega, tuleks mõelda verandaga versiooni peale. Paljudel majadel on olemas varjualune, mis pakub tuulekaitset ning kaitseb vihma eest.

Kui soovid praktilist lahendust, vali aiamaja, millel on kaks eraldi ruumi ja eraldi sissepääsud. Avarate akende ja täisklaas-topeltuksega pearuum on valgusküllane, sobides ideaalselt puhke- või tööruumiks. Pisemat, täispuituksega ruumi saab kasutada panipaigana, kus hoiustada aiatarbeid, jalgrattaid, tööriistu või muud aias vajaminevat. Selline maja on justkui kaks ühes – panipaik ent ka mõnus ajaveetmise koht.

Hansaposti valikust leiab lisaks aiamajadele ka grillmajad, kus mõnusalt pere seltsis einestada ning saunamajad koos saunaga.

Hoone asukoht

Järgnevalt mõtle läbi, kuhu soovid hoone aias paigutada. Hoone asukohast võib sõltuda tulevase aiamaja suurus. Majakese võid paigutada nii peamaja lähedale kui ka hoovi teise otsa, et luua privaatsem nurgake. Asukohast sõltub ka see, kas saad seal nautida hommiku- või õhtupäikest. Kui sul on juba peamaja juures terrass, kus nautida hommikupäikest, siis on soovituslik valida aiamaja asukoht just selline, kus nautida just õhtupäikest.

Ühekordne aknaklaas või pakettaknad?

Kui plaanid osta aiamaja vaid hooajaliseks kasutamiseks, võid piirduda õhemate seinte ja ühekordse aknaklaasiga. Ühekordse aknaklaasiga suvemajad on hinnalt soodsamad ning neile ei ole võimalik pakettaknaid paigaldada. Kuna õhemad seinad on madala soojapidavusega, siis ei ole pakettakende paigaldamine ka kuigi mõistlik. Üldjuhul on kuni 40 mm seinapaksusega aiamajadel ühekordse klaasiga aknad ja alates 44 mm seinapaksusest juba pakettaknad.

Aastaringne aiamaja

Kui soovid aiamaja kasutada aastaringselt, siis peab hoonel olema pakettaknad ning seina paksuseks vähemalt 44 mm. Lisaks on sul vaja soojustada põrand, katus, seinad ja aknad. Talveperioodiks hangi hoonesse elektriradiaator või soojapuhur.

Maja soojustamisel tasub kõige rohkem rõhku pöörata põranda ja katuse soojustamisele, sest ligikaudu 35-40% soojusest väljub just katuse kaudu ning soojustamata põrand on peamine külma õhu sisenemise koht.

Puidust aiamaja eripära

Puit on looduslik ehitusmaterjal ja talle on omane niiskusest, temperatuurist ja muudest ilmastikuoludest tingitud paisumine ning kokkutõmbumine. See juhtub tavaliselt esimese kuu jooksul peale maja paigaldamist ning talve lõppedes. Uste ja akende korrapäraseks toimimiseks on vaja neid hooldada ning üle vaadata. Tasub meeles pidada, et puidu kuivamisel tekkivad praod, oksakohad ja värvitoonide erinevused ei ole defektid, vaid puidule iseloomulikud omadused.

Kaitsmaks uut aiamaja mädanemise, puidusine, hallituse ja muude kahjustuste eest, on vaja võimalikult kiiresti katta puidust pinnad lasuuri või muu kattevärviga. Soovitame katta põrandalaudade alumised küljed lasuuriga enne paigaldamist, kuna hiljem puudub sellele ligipääs.

Puitmaja katmine lasuuri või kaitsevärviga ja heaperemehelik hool pikendavad ehitise eluiga. Soovitame puidust aiamaja kord aastas põhjalikult üle vaadata ning värskendada puitpindu lasuuri või kaitsevärviga.

Laia valiku erinevaid suve- ja aiamajasid pakub Hansapost. Valikus on lisaks väiksematele majakestele ka suuremad suvemajad koos terrassiga, mis on kiire ja mugav lahendus hubase maakodu loomiseks.