Kvaliteetne puitfassaad on ajatu ja peab ilmastikule vastu

Oma Maja

Äripäev 05.06.2006
Ketlin Priilinn
aripaev@aripaev.ee

Korralikult teostatud ja värvitud puitfassaad annab majale ilusa välisilme ning kaitseb selle seinu ka karmide ilmastikuolude eest.

OÜ Reval Timber ehitusjuhi ja OÜ Reval Puitehitus juhataja Martin Siimeri sõnul on nii kivi- kui ka puumajade seinu võimalik katta värvitud või värvimata voodrilauaprofiilide ning fassaadivineeriga.

Värvitud voodrilauad on mugav lahendus, kuna ehitusobjektil on värvimine tavaliselt üsna keerukas. Värvimata välisvoodrilaudu pakub ettevõte aga nii hööveldatud kui ka lintsaepinnalisena - viimane sobib iseäranis hästi Eesti kliimasse, kuna kareda pinna peal nakkub värv tunduvalt paremini kui siledal.

"Aga viimasel ajal kasutatakse väga palju ka vineeri," kinnitab Siimer. "Nii tellijate kui ka arhitektide seas on see lausa ülipopp lahendus."

Fassaadi paigaldamise juures on Siimeri sõnul kõige olulisem, et oleks kasutatud kvaliteetseid tooteid ning et kindlasti oleks tõkestatud vee pääsemine fassaadile. "Üheks võimaluseks seda tõkestada on laudade õige lõikamine," selgitab Siimer. "Laudadel tuleb ääred lõigata kaldu, et fassaadi pinnale sadav vesi võimalikult eemale juhtida. Sellisel juhul kestab fassaad oluliselt kauem."

Voodrilaudade värvimisel kasutab Reval Timber kvaliteetseid Teknose tööstusvärve. "Ühed neist on glasuursed ja läbipaistvad, teised läbipaistmatud," ütleb Siimer. "Praegu peetakse moodsaks lahenduseks seda, kui puit pisut läbi kumama jääb. See aga toob kaasa probleemi, et UV-kiirgus läheb kattevärvist läbi ning hakkab puitu tuhmimaks tegema." Siimer lisab, et peamise kaitsena päikese eest kasutataksegi värvi. "Vineerist fassaadi korral kaetakse see aga sageli ka lakiga," märgib ta.

API Service OÜ projektijuht Peeter Pikamäe kinnitab samuti, et peamiseks puitfassaadi materjaliks on erineva ristlõikega voodrilauad. "Vineeri pole mina isiklikult kunagi kasutanud," ütleb ta. "Arvatavasti ei jää see eriti ilus."

Pikamäe sõnul on fassaadi paigaldamisel kõige tähtsamaks korralik soojustamine ning laiemate räästaste ja vihmaveerennide abil veetõkete rajamine.

"Tikkurilal on päris palju puiduvärve, samuti on Teknos üks selline firma, kes neid toodab," soovitab ta. "Enamik puiduvärve on vees lahustuvad."

Reiko Melesk OÜ Endowi Ehitusest ütleb, et puitfassaadi valikul sõltub kõik konkreetse kliendi soovist. "Voodrilauad võivad olla mustriga, laiemad või õhemad, samuti saab neid lõigata erineva nurga all - see on täielikult tellija fantaasia küsimus," kinnitab ta. "Sageli on tellijal ette märgitud, et tuleks fassaad teha vana plaani järgi - näiteks kui tegemist on eestiaegse majaga, siis taastada selle esialgne väljanägemine."

Kindlasti peaks fassaad Meleski sõnul olema korralikult soojustatud, samas ei või aken jääda liialt voodri sisse. "Vanade akende puhul võib vooder nihkuda aknast eemale," selgitab ta. "Seepärast tuleks eelnevalt nõu pidada kogu maja elanikega, kas soovitakse vahetada aknaid. Ei jää lihtsalt silmale ilus, kui ühel on ühtemoodi tehtud, teisel teistmoodi."

Samuti märgib Melesk, et välisvoodri taha tuleb jätta vähemalt 25 mm laiune tuulutusvahe, see võimaldab voodril märgumise korral korralikult ära kuivada.

Melesk ütleb, et puitfassaadi värvimiseks on välja töötatud spetsiaalsed värvid, mis kannatavad päikest ega pleeku. "Üldiselt pakuvad värvide tootjad ka garantiid, see on ikka üsna mitu aastat," räägib Melesk. "Vee baasil värvid püsivad üldjuhul 7-10 aastat, õli baasil aga seitsme ringis. Õli- ja vesivärvide üks olulisem vahe seisneb ka veel selles, et õlivärvile saab peale kanda vesivärvi, vastupidi aga mitte."