Saunad

Eestlased on teadnud sajandeid, et saun on mõnus asi ja tervisele kasulik. Saun ei too küll igavest noorust, aga ta on ikkagi midagi rohkemat kui higistamise koht. Õige saunaskäimine karastab, vastupanuvõime higistamise vastu kasvab, nahk silendub, üldine enesetunne paraneb. Õigesti ettevalmistatuna naudite saunaskäiku veelgi enam ja selle kosutav ning tervistav toime on tunduvalt suurem. Ka saunaskäiku saatev õhkkond mängib suurt rolli. Sellest oleneb, kas suudetakse igapäevane melu unustada ja end sisemiselt välja lülitada või ei. Ideaalvariant on muidugi looduse keskel olev saun, aga ka hoolega valitud saunatarbed ja hooldusvahendid võivad saunaskäigust teha elamuse kõikidele meeltele. Saun on läbiproovitud vahend, mis sobib tervise eest hoolitsemiseks peaaegu igale inimesele.

Soome saun
Soome saunas on õhk kuum ja kuiv, ruumi seinad on puiduga üle löödud ja sinna on paigutatud astmeline lava, mis võimaldab reguleerida erinevate temperatuuride nautimist. Soojusallikana kasutatakse kuumi kerisekive, millele leili viskamisega niisutatakse lühikeseks ajaks õhku. Temperatuur saunas tõuseb 70-95 kraadini. Sauna õige mõju tuleb esile kuuma ja külma faasi vaheldumises – igale laval käimisele järgneb jahutamine kas külma veega või värske õhu käes.

Vene saun
Vene saun ehk banja on puust majake nagu soome saungi. Vene saun köetakse ahjuga maksimaalselt 50ºC ja visatakse siis nii palju leili, et tekivad paksud aurupilved. Soome saunaga võrreldes on vene saunas jahedam, kuid tunduvalt niiskem. Saunaskäimise protseduur on aga sarnane. Keha kuumutatakse mitu korda ja jahutatakse kas külma välisõhu, vee või lumega.

Aurusaun
Aurusaun on nagu tavaline saun, pikkade traditsioonidega. Ulatudes tagasi vanasse Rooma.
Aurusaunas on temperatuur madalam, kui traditsioonilises Soome saunas. Aurusauna temperatuur on 45-55ºc vahel. Aurusaunas on võimalikku õhku  rikastada eeterlike õlidega, mis pakuvad meile lisa naudingut saunas käigust. Aurusaun värskendab – puhastab ja niisutab nahka, lõdvestab pingul ja ülekoormatud lihaseid ja leevendab valu. Aurusaunas käik värskendab keha ja vaimu. Aurusaunas  tekitatakse auru aurugeneraatori abil, kus vesi  aurustatakse ja seejärel juhitakse see määda torusi  sauna. Aurusauna puhul on oluline, et aurugeneraator ei asuks kaugemal, kui 15m saunast. Vastasel juhul jahtub aur torudes ning ei teki  aurupilvi saunas.

Infrapunasaun
Infrapunasaun on  suhteliselt uus sauna liik ja on saanud tuntuks viimase paari aasta jooksul. Infrapuna saunas soojust andvateks elementideks on infrapuna kiirgurid.
Infrapuna sauna mõju tuleb kõige paremini esile, kui infrapuna kiirgus neeldub inimese organismi. Selle tagajärjel vabaneb suurem kogus energiat rakus ning sealt väljub sidumata vesitoimuvad ka muud bioloogilised reaktsioonid. See puudutab kõike tüüpe rakke organismis ja veres. Organismi kuumenemine infrapuna saunas stimuleerib higistamist ja mürkainete eraldumist. Infrapuna saunas käimist võib vaadelda, kui ühte osa dieedist, mis viib organismist välja jääkained, programm organismi süvapuhastuseks. Ühe seanssi kestvuseks on kusagil 30 minutit temperatuuril 45 - 50ºC. Infrapunalained soojendavad keha kusagil 4 cm sügavuselt, soojendades kudesid, organeid, lihaseid, liigeseid ja luid, kiirendab vereringet ja teiste kehavedelike voolu. Suureneb verevarustus lihastes, hoogustub ainevahetus, mis esmajärjekorras parandab immuunsussüsteemi tegevust organismis, paraneb lihaste toonus ja rakkude hapniku juhtivus.Kudede soojenemine kutsub esile loomuliku higierituse. Regulaarselt infrapunasaunas käies aitab kaasa vere kolesterooli vähenemisele, see omakorda vähendab riski haigestuda südame soonkonna haigustesse ja vähendab kõrgvererõhu korral vererõhku.

Suitsusaun
Vanarahvas uskus suitsusauna ravivasse toimesse. Aastasadu sünnitati suitsusaunas lapsi ja pesti ihu. Sauna ei mindud kunagi “musta” hingega, enne paluti andestust neilt, kellele arvati haiget teinud olevat. Usuti, et saunast tulles saab puhtaks nii ihu kui hinge. Suitsu sauna köetakse tavaliselt 4-5 tundi. Suitsusaunas ei käida kütmise ajal, kui saun on suitsu täis – saunaskäimise ajaks on suits kadunud ja söed tuhaks põlenud. Suitsusauna seina vastu ei tasu toetuda. Viheldakse ja pestakse nagu saunas ikka, eriliseks teeb saunaskäigu suitsu lõhn.

SAUNAMAAILM, Margus Korju