Saunalava ja leiliruum

Ühe teooria põhjal peaks lava asuma meeter allpool lage. Sellest veidi kõrgemal peaks asuma aste, kuhu on võimalik leilivõtmise ajal jalgu toetada, aga kus ka sageli jäävad peatuma algajad saunaskäijad või tulise leili pelgajad. Astmelaudade kõrgus on väga oluline, sest sellest sõltub mugavus. Ebamugav on leilivõtmise ajal istuda jalad rippudes või siis põlved lõua all. Viimse astme kõrgus peaks olema 45-46cm – sellised on ka tavalised toolid-pingid.
Saunalava pikkuse arvutamisel tuleks aluseks võtta saunaliste arv. Iga saunalise kohta arvestatakse keskmiselt 60cm istumisruumi. Lava peaks samas olema nii pikk, et seal saaks ka soovi korral lamada – seega vähemalt kaks meetrit. Istumis- ehk lamamislava sügavus on vähemalt 55cm.

Erinevad lavad

Olenevalt ruumis võib lava tüüpe olla vägagi palju, kuid hetkel käsitleme lähemalt ainult meil kõige levinumaid lava tüüpe.

  • Otsaseinalava on kõige lihtsam ja levinud konstruktsioon, mis sobib eelkõige väiksesse sauna. Praegu ongi enamik kodusaunu seda tüüpi lavaga. Selle eeskujuks on vana suitsusauna tagaseinalava, mis vastab väikese pere vajadustele. Lava minimaalse sügavus on 55cm, aga kui soovitakse laiemat lava siis 90-100cm.
  • L-tüüpi ehk nurgalava on tekkinud nüüdisauna arenemisel. Nurgalava puhul on leiliruumi pindala 1-1,5 m² suurem. Nurgalava on õdus vestluseks ja vastavalt kerise kaugusele on võimalik valida erinevat kuumust
  • U-tüüpi ehk raamlava on palju kasutatud Soomes, eriti Savos ja Härmas. Raamlava annab saunalistele parima suhtlemisvõimaluse. Lava mõõtmed tuleks valida selliselt, et istumiseks ei peaks kasutama ebamugavaid nurgakohti. Loomulikult suureneb sellega leiliruumi pindala, mis peaks olema vahemikus 7-18m². sellest tuleb ka küttekulu märgatav tõus. Hea paigutuse korral on sellisel laval isegi kolmel inimesel lamada.
  • II-tüüpi ehk suhtluslava on parim suuremale saunaliste hulga puhul. Saunaruumi pikkus määratakse saunaliste arvu alusel, kahe lava vahelist kaugust mõjutavad ainult kerise mõõtmed. Kui saunalisi on ligi kümme võib kerise paigutada ruumi keskele ja siis saab U-tüübiga sarnase paigutuse. Kuid kodus ja suvilas seda tavaliselt vaja ei lähe.