Põrandakatte raske valik

Oma Maja

Äripäev 05.03.2007
Marina Tigasing

Üks suurematest investeeringutest, mis interjööri jaoks tavaliselt tehakse, kulub põrandale ja selle katetele.

Põrandakatete valik on oluline, sest sellega puutub inimene ruumi sisenedes esimesena kokku. Hästi hooldatud põrand, millel on hea käia ning mis on ka pilkupüüdva disainiga, annab inimesele positiivse tunde.

Tihedalt kasutatavate ja suurema käimiskoormusega ruumide hulgast tõusevad kodus selgelt esile just koridor, esik ja köök. Just neid kasutab pererahvas sagedamini ning nende põrandapind vajab suurema kulumiskindlusega katet. Peale tavaruumide on elumajas ka ajutiselt märjapinnalised ruumid: saun, duširuum ning vannituba, mille põrandakate seab ruumile rangemad tingimused.

Esikusse ja koridori kulumiskindel kate

Kattematerjale on palju ning sobiva leidmine pole kerge. Siiski on ajapikku välja kujunenud põrandakatted, mis on kauakestvad, kindlad ning samas ka mugavad.

Põrandakatte valikul esikusse ja koridori, kust hommikul viimasena lahkutakse ja kuhu õhtul esmalt saabutakse, tasuks tähelepanu suunata kattematerjalidele, mis on vastupidavad mehaanilistele vigastustele, külma- ja kulumiskindlad ning mida keemilised töötlusvahendid ei kahjusta.

Hinnalt odavam kattematerjal on spetsiaalne libisemiskindel vinüülpõrandakate (PVC), millesse on lisatud pinda karestavad terad. Seejuures tuleb aga vältida tugevate orgaaniliste lahustite sattumist kattele, kuna need sulatavad pinna üles. Samuti võivad jäädavaid plekke jätta kummist esemed ja isegi kilekoti trükivärv.

Tunduvalt kallim ja paindlikum materjal on keraamiline- ja klinkerplaat, mis koos põrandaküttega paigaldatuna kestab väga kaua, ning looduslik kivi, mis on tugev ja vastupidav.

Köök lubab fantaasial lennata

Köök on aegadest saati olnud kodu süda, kus kogu pere kokku saab. Seepärast on ka selles ruumis palju võimalusi kombineerida erinevaid materjale.

Ka köögis võib põrandale paigaldada vinüülkatte, kuid seejuures tuleb jälgida vinüüli paksust. Samuti annab hea tulemuse keraamiline plaat kas osaliselt või täielikult parketiga kombineerituna.

Märksa parema tulemuse saab klaasmosaiiki kasutades. Kuigi mosaiiki on harjutud kasutama peamiselt siiski vannitubades, basseinides, saunades, annab mosaiiki kasutada ka köögis.

Tänu plaatide väikestele mõõtmetele ja vastupidavusele keemiliste ainete ning niiskuse suhtes on mosaiik ideaalne lahendus igasse kööki.

Vannitoas ja duširuumis põrand libisemiskindlaks

Õnnetused vannitoas on enamasti tingitud libedast põrandast, mis jäetakse tihti tähelepanuta. Ja kuigi on saadaval erinevaid kummimatte, kaob vajadus selle järele, kui on paigaldatud õige põrandakattematerjal.

Traditsiooniliselt on vannitoa põrand ja ka seinad kaetud keraamiliste plaatidega, mille värvitoonid ja kuju lubavad suurt mängumaad. Eksklusiivsust lisab klinkerplaat, mis talub keemiliste vahendite kasutamist, on tihe ja tugev ning lisab oma karmi violetse värvusega ruumi soliidsust.

Saunale jalasõbralik põrandakate

Reeglina kaetakse leiliruumi ja pesuruumi põrand keraamilise plaadiga. Samuti on üha enam hakatud saunapõranda materjalina kasutama termopuitu, mis tänu veekindlusele peab kaua vastu.

Kommentaar

Sulev Mägi
Mauriks ASi müüja

Põrandakatteid on palju ja meelepärase leidmine võtab hulk aega. Kuid müügipraktika näitab, et kliendid eelistavad materjale, mida on kerge hooldada ja mida pole raske paigaldada. Traditsioonilisteks materjalideks on kujunenud erinevad keraamilised plaadid ja laminaatparkett. Kuna laminaati sobib panna peaasjalikult kõikidesse ruumidesse (v.a niisked ruumid) ja see on jalale soe, sobib see ka köögi põrandale. Hooldusvahendid olgu neutraalsed ja vältida tuleks abrasiivsete vahendite kasutamist.

Ka esikusse võib lami-naatparketti panna, kuid kuna esikus on niiskust rohkem, võib see sattuda laminaadi alla ning katte rikkuda. Siinkohal on abiks põrandaküte. Kui aga esik on külmapoolne, sobib põrandale panna klinkerplaadi, mis on omadustelt külma- ja kulumiskindel ning keemilistele puhastusainetele vastupidav. Erineva kareduspinnaga plaadid tagavad libisemiskindluse. Muidugi võib esikusse ka rullmaterjali panna, kuid see luitub kiiresti ja on üpris libe.

Ivi-Els Schneider
Sisearhitekt

Õige põrandakate on oluline sisustusvahend ja sellega ei tohiks alt minna. Ruumid, kus tihedamini ollakse, vajavad kattematerjali, mis on vastupidav ja jalasõbralik. Köögipõranda traditsiooniline kattematerjal on keraamiline plaat, mida koos puidu või parketiga kombineerides saab hea tulemuse.

Esikusse sobib panna kas looduskivi, keraamilise plaadi või ka PVC. Niisketes ruumides on glasuuritud plaatidega võimalik hea tulemus saavutada. Ka saunas sobib põrand katta keraamilise plaadiga või katsetada termopuitu.

Ruth Ots
Majaomanik

Kui hakkasime majas remonti tegema, siis alguses olid plaanid üpris segased. Kaalusime erinevaid variante, käisime ehituspoodides, kuid selguse tõi hoopis vanaaegne mööbel, mis suuna kätte näitas. Ja võib ütelda, et olen täiesti rahul sellega, mis välja tuli.

Esiku põrandale paigaldasime omapärased karedapinnalised keraamilised plaadid, mis haakusid üldpildiga. Kuna esik on üpris suur ja suhteliselt jahe, paigaldasime ka põrandakütte. Kööki valisime vinüülkatte. Vannitoa/duširuumi ning sauna põranda katsime glasuuritud keraamilise plaadiga, mis on jala all täitsa mõnus.

Kivikate on kallim

Vinüülkatted:

 • libisemiskindel kate a 386-461 kr
 • niiskes ruumis a 280 kr
 • eluruumis a 180-400 kr

Linoleum:

 • a 199-345 +km

PVC niiskes ruumis:

 • a 110-190 +km
 • libisemiskindel a 119-211 +km

Laminaatparkett:

 • a 117-700

Keraamilised plaadid:

 • a 118
 • Klinkerplaat a 129
 • Mosaiikplaat a 280
 • Looduslik kivi a 269

Allikad: Lincona Konsult AS, Kuldvillak OÜ, Plaadimaja OÜ, Hansas Plaaditurg AS