Efektsed lambid kaunistavad aeda

Äripäev

Äripäev 04.05.2007
Monica Raud
Monica.Raud@aripaev.ee

Välisvalgustid arenevad oma tehnoloogialt ja disainilt niisamuti nagu sisevalgustid. Õuevalgustite valmistamisel on vaid rohkem tehnilisi nõudeid, mis seavad disainile piiranguid.

Moodsa Valgustuse arendusjuht Addi Rull tõdeb, et aiavalgustuse puhul on hetketrendidest raske rääkida. "Valgusteid ei panda aeda moe pärast, vaid need valitakse vastavalt aiale," selgitab Rull. "Põhirõhk peaks olema aial ja sellel, et seal oleks mõnus olla. Alles siis tuleks hakata mõtlema, mida seal aias välja valgustada." Kui hästi toimiva valgustuse saab ühendada hea disainiga, on muidugi suurepärane.

LED-valgustid esialgu veel märgistaja rollis

Postvalgustitega valgustatud jalgtee on kahtlemata kena, kuid valgus võimaldab õues kujundada ka märksa keerukamaid ja huvitavamaid lahendusi. "Arhitekt või maastikukujundaja valib aeda tavaliselt midagi enamat kui lihtsa laterna või kera posti otsas. Hinnavahe võib sel juhul olla muidugi kordades," märgib Addi Rull. "Ise soovitame aias LED-valgusteid, sest need on energiasäästlikud ja hooldusvabad. Aga LED-lampe ei saa kasutada päris igal juhul."

Praegu on LEDid küll ennekõike märgistavad valgustid, kuid järjest rohkem tuleb turule LED-valgusteid, millega on võimalik valgustada aias erinevaid objekte. Paraku istumisnurgas hea üldvalguse saamiseks nad veel ei sobi.

Üha enam levib aedades detailide valgustamine - pimedas tuuakse esile nii puude-põõsaste, basseinide kui ka igasuguste aiakujunduselementide ilu. Valge valguse kõrvale on värvifiltreid kasutades võimalik tuua muidki toone.

Erilise meeleolu loomiseks soovitab Hektor Lighti tegevjuht Ülle Jõks mõelda RGB-valgustuse peale. RGB valgusnähtus tekib punase (red), rohelise (green) ja sinise (blue) värvitooni segunemisel. "Ühes valgustis saab nõnda olla kuni 16 miljonit värvitooni pidevas liikumises ja muutumises. Valgusti sisse ehitatud programmi abil võib igaüks sealt endale sobiva koosluse välja valida," tutvustab Jõks. Muutuvate värvitoonidega valgus ilmestab ümbrust ja aitab peletada eestimaisest kliimast tulenevat hallust.

Mis puudutab aiavalgustite disaini, siis on see Addi Rulli sõnul iga-aastane areng ning midagi revolutsioonilist juhtub harva. Ometi kohtab aedades üha ootamatumaid ja põnevamaid valguskehasid - helendavaid geomeetrilisi kujundeid, maapinnale salapäraseid valgusvihke saatvaid lampe ning isegi hiiglaslikke laualampe meenutavaid valgusteid. Ülle Jõks räägib, et disainerid soovitavad julgelt kasutada õues valgusteid, mis esmapilgul näivad interjöörivalgustitena, kuid on tegelikult toodetud välitingimustesse.

Tühjal krundil pole suurt midagi välja valgustada

"Loomulikult on ka kõige efektsematel valgustitel funktsioon, kuid mõnikord võib tekkida küsimus, kas tähtsam on disain või praktiline kasu," mõtiskleb Rull. Meeleolukas ja huvitav valguslahendus eeldab suuremat sorti krunti ja objekte, mida valgustada. Paljud uued eramud on aga ehitatud põllu peale ja aia asemel on nende ümber lihtsalt lapike maad, kus ei olegi eriti midagi valgustada.

Aiavalgustus planeeri koos haljastusega

  • aiavalgustust kavandades konsulteeri aiakujundaja, arhitekti ja elektriprojekteerijaga
  • kindlasti on soovitav valgustus planeerida enne aia valmimist
  • kui võimalik, katseta valgusteid enne lõpliku valiku tegemist kohapeal
  • kõige odavam ja lihtsam on osta ja paigaldada välisvalgustite komplektid, millele on juba tehases külge ühendatud toitejuhtmed
  • pimedamasse kohta sobib hämaram valgus ja vastupidi
  • liiga palju valgust või liiga ühtlane valgus ei ole hea
  • õhku ei saa valgustada - et valgus meie silma jõuaks, peab see milleltki peegelduma (eriti jälgida seda maasse süvistatud valgustite puhul)
  • välisvalgustite puhul on üsna suur pimestamise oht - seda annab vältida, kui kasutada varjatud valgusallikaga valgusteid, suunata prožektorid nii, et need silma ei paistaks, ja võimaluse korral kasutada valgustitel varjukeid ja pimestuskaitseid
  • värviline valgus on kõige efektsem, kui foon on võimalikult tume ja valgustatav objekt hele
  • metallist valgustid on ajas vastupidavamad kui plastist lambid, ent on olemas ka uusi purunemiskindlaid ja painutamist taluvaid materjale

Allikad: Addi Rull, Ülle Jõks