Maaküte - maasoojuspumbad ja nende hind

Madalad küttekulud ei ole müüt, vaid tegelikkus - maaküte on küttesüsteem, mis tagab nii sinu kodus kui ka büroos aastaringselt madalad kulud. Maakütte kasutusele võtmine võib vähendada seniseid küttekulusid maksimaalselt kuni 80%.

Kuidas toimib maaküte?

Maaküte on lisaks madalatele küttekuludele ka tuntud keskkonnasõbraliku toimimise tõttu. Maaküte kasutab kütteenergia tootmiseks taastuvat allikat ehk maasoojust. Tänu päikesele talletub maapinda soojus, mis on taastuv energiaallikas, kuna see tekib nii kaua kuniks päike olemas on ja paistab. Ühesõnaga kasutab maaküte maasoojust ruumidele kütteenergia ja sooja tarbevee tootmiseks.

Maakütte paigaldamiseks tuleb soetada maasoojuspump ja selle paigaldusteenus. Maasoojuspumbad on müügil üle Eesti erinevate kliima- ja kütteseadmete teenuspakkujate kaudu.

Maasoojuspump teeb ära kogu vajaliku töö, et ruumidesse suunata sobilik kütteenergia. Maapinna soojuse muutmiseks kütteenergiaks kasutab soojuspump elektrienergiat. Elektrienergia kogus sõltub seadme võimsusest.

Olulisem on aga iseloomustada seadmete kasutegurit ehk COP’i. Kasutegur näitab, kui palju rohkem suudab seade soojusenergiat toota võrreldes elektrienergia koguse kasutamisega. Uute maasoojuspumpade COP on umbes 3-5 ehk need suudavad toota 3-5 korda enam soojusenergia,t kui nad selleks elektrienergiat kasutavad.
Sellest tulenevalt on kõik maasoojuspumbad energiasäästlikud kütteseadmed.

Maasoojuspumbad ja maaküte tagavad aastaringselt toimiva küttelahenduse koju või kontorisse. Erinevalt teistest soojuspumpadest ei sõltu maasoojuspumba töö välistemperatuurist, sest maasoojuspump suudab maapinna soojust koguda ka talvisel ajal väga jõudsalt.

Kuidas soetada maasoojuspump?

Maasoojuspumba soetamisel tuleb arvestada, et sellega kaasneb maakollektori paigaldamine eramu vabale maapinnale. Maakollektori pikkus sõltub objektist ehk selle kogu pikkus võib olla 250 kui ka 750 meetrit. Maakütte kollektori paigaldamine vajab suur vaba maapinda. Ühe ruutmeetri kütmiseks on vaja keskmiselt 3,6 ruutmeetrit vaba maapinda, kuhu paigaldada maakütte kollektor: 120-ruutmeetrilise hoone kütmiseks on kindlasti vaja 360 ruutmeetrit vaba maapinda. Kui hoone ümber ei ole piisavalt vaba maapinda, et paigaldada maakütte kollektor, siis tasub kaaluda mõne teise küttesüsteemi paigaldamist, näiteks õhk-vesi soojuspumba.

Sobiv maasoojuspump tuleb valida koostöös spetsialistiga. Maasoojuspumpasid on müügil väga erinevate tehniliste näitajatega ning kõige sobivama seadme aitavad valida eksperdid, kes kasutavad lähteandmeteks sinu kodu informatsiooni. Oluline on arvestada, milline on hoone planeering, soojapidavus, pindala, uste ning akende arv ja suurus jne. Kõikide selliste näitajate põhjal aitavad eksperdid valida parima maasoojuspumba.
Maasoojuspumbad maksavad umbes 5 000-7 000 eurot, millele lisandub ka maasoojuspumba paigaldus.

Maasoojuspump ja selle paigaldamine

Maakütte süsteemi paigaldamine eeldab omaala spetsialistide kaasamist - enamik maasoojuspumpade müüjaid pakuvad ka paigaldusteenust.

Maakütte paigaldus kestab keskmiselt 3-5 päeva ja sisaldab nii maakütte kollektori paigaldamise eeltöid, paigaldamist kui ka maasoojuspumba seadistamist ja ühendamist kogu süsteemiga.
Maakütte paigaldamise aeg sõltub sellest, kui keeruline on paigaldada maakütte kollektorit ning kui palju seda kulub maapinna peale kokku.

Kuna maakütte paigaldus on aeganõudev ja vajab eraldi spetsialiste, siis ka selle hind küündib umbes 3 000 euro juurde. Lõplik paigalduse hind selgub koostöös spetsialistidega, kes oskavad arvestada, milline on kaasnev töömaht. Keskmiselt maksab maakütte kollektor 3€/m, vastavalt kogu pikkusele saab välja arvutada orienteeruva paigalduse hinna.

Maaküte on mugav ja keskkonnasõbralik - küsi pakkumist maasoojuspumba ja maakütte süsteemi paigaldamiseks ning soetamiseks ja naudi aastaringselt sooja kodu!