Murutraktor ja raider sahkavad talvel lund

Äripäev

Äripäev 29.05.2007
Marina Tigasing

Traditsioonilise, eeslükatava niidumasina võib soetada paarituhande krooniga. Mitmeid klasse kõrgemal on murutraktorid ja raiderid, millega saab peale muru niitmise edukalt ka talvel lund lükata ning sügisel kõnniteelt lehti harjata.

Electrum Trading ASi metsa- ja aiatehnika hoolde- ja müügispetsialisti Janar Martini selgitusel jagunevad murutraktorid esilõikuriteks ehk raideriteks ja traktoriteks, mida sageli nimetatakse lihtsalt murutraktoriteks. Kahe liigi erinevus tuleneb mootori ja lõiketerade paigutusest.

"Raideril paikneb mootor istme taga ja lõiketera esirataste ees. Traktoril on mootor paigutatud esiotsa ning lõiketera asetseb masina all esirataste taga," täpsustab Janar Martin.

Käiguvahetuse nipid pakuvad sageli üllatusi

Ehkki ka murutraktor saab rohu niitmisega suurepäraselt hakkama, on esilõikuril siiski eeliseid. Nimelt ei mulju esirattad rohukõrsi vastu maad enne seda, kui tera jõuab rohtu lõikama hakata. Kui õu on avar ja seal kasvab lisaks veel ka marjapõõsaid ja õunapuid, on esilõikur siiski murutraktorist parem masin. "Põhjus on lihtne: niiduki madalat lõikeseadet saab päris täpselt juhtida põõsaste ja okste alla, kuhu traktoriga on suhteliselt raske pääseda," leiab Janar Martin.

Kasutamise ja tööhõlpsuse seisukohalt jagunevad niidukid mehaanilise käigukastiga ja hüdrostaatilise ülekandega masinateks.

"Kui rohuala on suhteliselt tasane ja lage, siis on mugavalt kasutatav ka manuaalse käigukastiga masin," selgitab Janar Martin. Väga tähtis ja paljudele kasutajatele ka kehv üllatus on käiguvahetus: et kiirusastet muuta, peab masina täiesti seiskama.

Samas muudab astmeteta jõuülekanne masina kasutamise hõlpsamaks ja tänu sellele on töö tunduvalt ka nauditavam. Hüdrostaatiline ajam toimib sujuvalt ja kiirust saab reguleerida sõidu ajal, masinat seiskamata. Kui on vaja manööverdada puude vahel, siis on hüdrostaatiline ülekanne äärmiselt mugav.

Palju annab juurde ka püsikiiruse hoidja funktsioon, mis lubab traktoril liikuda ühtlase kiirusega isegi ebatasasel murul ja kallakutel.

Üldjuhul algab odavamate murutraktorite hind 20 000 kroonist, aga need võivad maksta ka mitu korda enam.

Kuna muruniitmine on päris pikaldane protsess, on tootjad mõelnud ka ergonoomilisuse peale.

Lisatarvikud harjavad kruusa või puistavad liiva

Kui varem oli pikematel inimestel jalgade äramahutamisega suuri raskusi, siis avaram juhi istekoht, reguleeritav juhiiste ning ergonoomilise asetusega rool pakuvad rohkem mugavust ja sõidumõnu. Samuti on täiustatud traktorimootorite tehnoloogiat. Traktorid on varustatud võimsate, isegi kuni 26 hj mootoritega.

Ka pakuvad tootjad hulgaliselt lisatarvikuid: lumepuhureid, lumesahku, harju liiva või kruusa pühkimiseks, kärusid, puistureid, samblarehasid ja muud seesugust.

Siiski tuleb meeles pidada, et masinasse ei tohiks suhtuda kui päris traktorisse, vaid kui muruniidukisse.

"See pole aiatraktor, see on ennekõike mõeldud siiski muru niitmiseks. Kuigi mootorid on suhtelised võimsad (15 hj ja enamgi), pole need mõeldud põllu kündmiseks ja metsast puude vedamiseks," sõnab Janar Martin.

Murutraktori ostja meelespea

  • Murutraktorid töötavad bensiiniga, tavaliselt sobib selleks 95 E.
  • Raiderite ja traktorite lisatarvikud tuleb eraldi juurde osta.
  • Traktori hinda mõjutavad: käigukasti tüüp (manuaalne või hüdrauliline ajam), mootori võimsus ja tüüp (täissurveõlitus), mootori tootjad (Kawasaki, Kohler, Briggs & Stratton).
  • Nn säästuvariantide hinnad algavad 20 000 kroonist ja profitehnikal 75 000 kroonist.
  • Kõige odavam murutraktor ei pruugi olla kõige parem, kuid sellegi poolest täidab oma funktsiooni edukalt.
  • Tutvu kindlasti eri firmade toodanguga, küsi julgelt lisatarvikuid ja kampaaniasoodustusi.
  • Veendu, et saad hiljem masinale hooldust ja remonti samast ostukohast.
  • Pretensioonide esitamiseks on aega 24 kuud.