Helisummutav akustiline süsteem

Kemiflora AS

Baswa.jpg
Baswa-1.jpg

Ühiskondlikes hoonetes, nagu auditooriumites, raamatukogudes, näituse- ja kontserdisaalides, on väga oluline tagada ruumis tekitatud heli neeldumine, vältimaks kaja
või võimendatud heli teket. Selleks on olemas mitmesuguseid ehituslikke lahendusi ekraanide või heli summutavate materjalide näol.
Allpool tutvustame Šveitsi fi rma BASWAacoustic AG toodetavat heli summutavat akustilist süsteemi BASWAphon, mis esmakordselt Eestis paigaldati rajatavasse Eesti Kunstimuuseumi näituste ruumide, fuajee ja restorani lagedele. BASWAphon on patenteeritud uus mineraalidel põhinev heli reverberatsiooniaega reguleeriv süsteem. Süsteem koosneb eelnevalt krunditud lakke liimitavatest mineraaltugipaneelidest. Paneelid on nii peene tekstuurtäidisega, et pärast lõppviimistlust näeb pind välja nagu siledaks krohvitud.
Lisaks peenlihvitud krohvpinnale saab valida ka individuaalviimistluste hulgast, näiteks jäme- või peenteraline (positiivne/negatiivne tekstuur) antiikkate, krobeline valu, modernne jne.
BASWAphon-tehnoloogia võimaldab arhitektidel ja heliinseneridel kasutada täiesti uusi ehituslahendusi, nagu:

  • lame, tihendatud ja sile pind
  • lae kõrguse minimaalne vähendamine
  • kaarjad pinnad
  • värvivalik vastavalt NCS-värvikaardile
  • tulekindluse klass A2
  • täiendav soojusisolatsioon.

BASWAphon on tõhus tänu poorsusele ja liitmaterjalidele. Oluline on teada, et akustiliste plaatide pinda ei tohi üle värvida – värvus antakse plaatidele tehases viimistluskrohviga. Mitmesuguste akustiliste ja arhitektuursete lahenduste teos tamiseks on BASWAphoni akustiline süsteem kättesaadav järgmistes ligikaudsetes paksustes (liim-, fi iberplaat-, kattematerjal): 30, 40, 48 ja 68 mm. Süsteemi paksust saab reguleerida vastavalt heliinseneride poolt väljaarvutatud parameetritele.

Katteta lagede tolmu- ja õlivabadele pindadele liimitakse mineraaltugipaneelid tsemendipõhise liimiga. Olemasoleva lae puhul (abrasiivne, värvikattega) tuleb esmalt testida nakketugevust. Kui nakkuvus on väiksem kui 180 n/m2, siis soovitame kasutada lisaks mehaanilist kruviühendust (Decotherm). Seintega ühendamisel kasutatakse seinaliitmikke.

Ripplagede puhul võib alusehituseks kasutada metallkarkassi. Puidust kandekonstruktsioon pole soovitatav, sest puit võib koolduda. Märgades ja niisketes ruumides, näiteks ujulates, on soovitatav kasutada vetthülgavaid krohviplaate. Et vältida õhu liikumist isolatsiooniplaatide vahel, tihendatakse krohviplaatide ühenduskohad. Seintega ühendamiseks on soovitatav kasutada elastset tihendiga liitmikku, mis kaitseb plaadi servi pragunemise eest. Võlvitud ja tugevalt kaarjate lagede või pindade katmisel tuleb eelkattega mineraaltugipaneele ettevaatlikult 3⁄4 ulatuses tagasi painutada ja siis liimida. Kui pinna raadius on alla 0,5 m, siis on selle ettevalmistus ja katmine kolmeastmeline: 2 korda BASWAphon 407ga ja üks kord BASWAphon Topiga. Seinasüsteemi ehitus sarnaneb laesüsteemiga. Kaablid, torud ja installatsioonid saab osaliselt tugipaneelide
sisse monteerida. Valgustuse ja luukide montaaž probleeme ei tekita. BASWA installatsioonitüüblid (BASWA-ID) hoiavad tugevasti kinni ka sisseehitatud rasked objektid, näiteks turvakaamerad, tulekahjuandurid, rasked laevalgustid. Et rahuldada erinevaid nõudmisi, pakub BASWA nelja akustilist süsteemi:

  1. BASWAphon–Classic
  2. BASWAphon-Bace
  3. BASWAphon-FINE
  4. BASWAcool


Selles lühikeses artiklis pole võimalik kõiki süsteeme täpselt kirjeldada. Märgime ära, et Eesti Kunstimuuseumi lagede ehitamiseks kasutati süsteemi BASWAphon-Base, kus eri paksusega akustilised plaadid liimiti otse lakke. Vuu gid täideti vuugitäitega BASWAphon Fill ja viimistleti
2 mm paksuselt krohviga BASWAphon 407.
Lõpetuseks anname teada, et suuremate objektide puhul on ehitajal võimalus saada väljaõpet tootjatehases ning kutsuda tööde käiku kontrollima tehase esindaja.

Baswa-2.jpg
AS KEMIFLORA
Laki 3A Tallinn
Tel 656 3472
kemiflora@kemiflora.ee
www.kemiflora.ee

OÜ Prikem Color
Tallinna mnt 30
Kuressaare
Tel/faks 45 33 331

OÜ Nova Color
Pae 4, Pärnu
Tel/faks 44 33 043