Köök

Bestmarki Suurköökide AS

Köögile esitame mitmeid nõudmisi. Tähtsaim on see, et seal saaks toitu hoida ja valmistada. Teisejärguline ei ole ka kraanikauss koos töötasapinnaga ja muidugi ka jäätmete probleem.
Ja pärast  kõike  peaks köök tulema veel hubane, kuna seal veedetakse palju aega koos perega ja ka külalistega. Hea kui köök  on hästi sisustatud, kaasaegsete kodumasinate ja tarvikutega.
Sõltuvalt sellest, millist kööki on plaanis rajada, kas koju (koduköök) või toitlustusasutusse (professionaalne köök), on köögi planeerimisel lähenemisnurgad natuke erinevad. 

Koduköögi rajamisel tuleks ennekõike alustada projektist. Üldjuhul joonistab soovitud  lahenduse kas sisearhitekt või köögimööbli valmistaja. Kindlasti tuleks köögi projekteerimisel arvestada lisaks väljanägemisele nii selle funktsionaalsusega kui ka töötamise mugavusega.  Koduköök koosneb mööblist ja seadmetest. Mõistlik oleks köögimööbli tarnijalt küsida ka seadmete kohta. Kuna paljud mööbli tarnijad müüvad ka seadmeid, siis ühtse paketi eeliseks on, et mööbel ja seadmed omavahel kindlasti kokku sobivad. Loomulikult on võimalik seadmed ka eraldi hankida, kuid sel juhul peab mööblivalmistajat kindlasti informeerima nii seadmete mõõtmetest kui ka vajalikest kommunikatsioonidest.  Tarneaegade puhul tuleb kindlasti arvestada sellega, et mööbli valmistamine võib võtta kuni 6 nädalat aega. Seadmed on üldjuhul olemas, kuid ebatavalisemate seadmete puhul või suvepuhkuste perioodil peaks arvestama pika tarneajaga.

Professionaalse köögi rajamisel on tulevase söögikoha toimimise osas väga oluline tehnoloogiline projekt. Sellest sõltub töö mugavus, ratsionaalsus, personali vajadus ning ka läbilaskvus (tootlikkus).  Köögi lahenduse peakski tellima köögiseadmeid müüvalt firmalt. Kuna neis tegeldakse igapäevaselt köögiprojektidega, on sealsed spetsialistid  kursis kaasaegsete ning reaalses elus toimivate köögilahendustega. Projekteerimisel tuleb kindlasti arvestada Tervisekaitsetalituse nõuetega. Enne ehituse alustamist on vaja köögi  eskiislahendus ilmtingimata eelpool nimetatud asutuses kooskõlastada.
Ka profiköögi sisseseade võib jagada mööbliks (roostevabad töölauad ja riiulid) ning köögiseadmeteks. Erinevalt koduköögist ostetakse kogu sisseseade - nii seadmed kui ka roostevaba mööbel - seadmemüüjalt. Mööblivalmistaja tavaliselt seadmeid ei müü. Lauad, riiulid peavad olema roostevabast terasest mitte laminaadist. Kuivades ruumides võib kasutada ka värvitud, kuumtsingitud või kroomitud terasest riiuleid. Nii köögiseadmete kui ka roostevaba mööbli tarneaeg on ligikaudu 6 – 8 nädalat. Suvepuhkuste perioodil võib see veelgi pikem olla. Köögi ehitamise käigus tuleks suurt tähelepanu pöörata ka põranda kalletele, trappidele ning põrandakatetele. Põrand peab olema kegesti puhastatav ja ei tohi olla libedast materjalist.  (Bestmarki Suurköökide AS)