Liiga suur ruum hävitab konditsioneeri ruttu

Äripäev

Äripäev 04.07.2007
Ketlin Priilinn
aripaev@aripaev.ee

Lihtsalt paigaldatav kaasaskantav konditsioneer teeb võrreldes tavakonditsioneeriga topeltmüra.

"Kaasaskantavate konditsioneeride juures tuleks arvestada väikese miinusega - need tekitavad üsna suurt müra," selgitab Külmakeskus OÜ projektijuht Kristian Potsepp.

Võrdluseks toob ABC Kliima OÜ salongijuhataja Peeter Kukk portatiivse konditsioneeri mürataseme 80 detsibelli, mis on kaks korda suurem statsionaarse 40 detsibellist. Samas on Potsepa kinnitusel portatiivne konditsioneer lihtsalt ühendatav ja teisaldatav.

Potsepa sõnul tuleks portatiivset konditsioneeri valida vastavalt ruumile. Näiteks 3,5kilovatine seade jahutab Potsepa kinnitusel maksimaalselt 25ruutmeetrise ruumi. Kõige paremini sobib portatiivne konditsioneer serveri- või ka kontoriruumidesse. Kasutamise ajal peaksid kõik aknad-uksed olema kindlasti suletud, muidu jääb seadme mõju tagasihoidlikuks. "Teada võiks, et 1 kilovatt jahutusenergiat jahutab ära 10 ruutmeetrise ruumi, mille kõrgus on 2,5 meetrit," märgib Kukk.

Samas soovitab ta konkreetsesse ruumi sobiva konditsioneeri võimsuse arvutamisel arvestada ka inimeste, soojust eraldavate seadmete, näiteks arvutite arvu ruumis ja ka seda, millisesse ilmakaarde avanevad aknad. "Kindlasti tuleb konditsioneeri jaoks teha seina auk, mille kaudu soe õhk saaks väljuda," lisab ta.

Portatiivse konditsioneeri hooldamiseks tuleb Potsepa sõnul kord kuus puhastada filtrit. Väljavõetud filter puhastatakse tolmust või pestakse vee all. Lisaks peab korra hooaja jooksul puhastama seadme metallribistikku läbipuhke teel või spetsiaalse kemikaaliga.

Korraliku hoolduse puhul võib kondensaatori iga olla üsna pikk, 10-12 aastat. Portatiivne konditsioneer kogub Kuke sõnul kondensvee vastavasse nõusse, olenevalt õhu niiskusest peab seda nõud vahel isegi kolm korda päevas tühjendama. Samuti on konditsioneeris tolmuvõrk, mis püüab kinni tolmu ja rasva. See tuleks olenevalt ruumi tolmususest vähemalt kahe nädala jooksul korra välja võtta ja voolava vee all puhtaks pesta.

Bestair OÜ juhatuse liige Ivo Kõpper räägib, et sageli püütakse 2,6kilovatise konditsioneeriga, mis on mõeldud ca 18ruutmeerisele ruumile, jahutada näiteks 30 ruutmeetrist ruumi.

Tegelikult töötab konditsioneer siis rasketes tingimustes täisvõimsusel ja kulub tavalisest kiiremini. Kõpper soovitab konditsioneeri ostes tutvuda ka kasutusjuhendiga.

Kommentaar

Peeter Mets
Müügikonsultant

Ostsin möödunud suvel omale tuttava soovitusel mobiilse ehk portatiivse konditsioneeri lootuses magamistuba jahutada. Peagi aga selgus, et seade tekitab kohutavat müra, mille saatel magada oli täiesti võimatu. Jahutusefektil polnud väga vigagi, aga just müra tõttu loobusin selle kasutamisest üsna kiiresti. Usun, et näiteks kusagile tööstusruumidesse ja vahest ka mõningatesse kontoritesse võib taoline konditsioneer väga hästi sobida, miks mitte. Aga kodusesse keskkonda ma seda isiklikke kogemusi arvesse võttes siiski ei soovitaks.

Odavaima konditsioneeri saab 6500 krooniga

Külmakeskus OÜ:

  • 2,6 kW - 7000 kr
  • 3,5 kW - 7500-7700 kr

ABC Kliima OÜ:

  • Alates 7000 kr

Bestair OÜ:

  • 2,6 kW - 6500 kr

(sisaldavad käibemaksu)

Allikas: Äripäev