Mida silmas pidada, kui soovitakse osta ärimaad?

Äripäev

Äripäev 09.07.2007
Rene Kasele
Uus Maa Kinnisvarakonsultantide äripindade maakler

Tallinna lähiümbruse äriotstarbelised maad on siiamaani väga nõutud ja minev kaup. Trend, mille muutust ei ole näha, on asuda peamagistraali ääres, linna lähedal. Ettevõtted, kelle jaoks on oluline nähtavus, on nõus selle eest ka kõrgemat hinda tasuma.

Jätkuvalt on kõige nõutum Tartu maantee piirkond, kuid samuti tuntakse huvi muude piirkondade vastu ning järjest rohkem vaadatakse ka linnast eemale.

Sellest tulenevalt on tekkinud surve ja pidevalt kasvav huvi Tallinna ringtee, Peterburi tee, Muuga ja Maardu vastu. Juba hoo sisse saanud Pärnu maantee jätkab stabiilselt.

Eelistatakse kinnistuid, kus on kehtestatud detailplaneering ning on olemas vajalikud kommunikatsioonid või on hõlbustatud nende ehitus. Ettevõtted, kelle jaoks ei ole määrav olla linna lähedal, eelistavad asukohti, mis on logistiliselt head, soodsama hinnaga ja vastavad muudele nende jaoks olulistele ärilistele tingimustele.

Enne ärikinnistu ostutehingut tuleks läbi viia suuremahuline ajurünnak, selgitamaks välja ettevõtte äripinnavajaduse hetkeseis ja tulevikuperspektiiv.

Kui ettevõttele ei valmista kinnisvara omamine raskusi ning plaanitakse ärimaa ostu, on mõistlik pilgud pöörata kinnistutele, mille ehitusmaht võimaldaks rajada suurema hoone, kui hetkeseis nõuab.

Kindlasti ei pea koheselt kogu krundi potentsiaali ära kasutama. Seda on mõistlik teha järk-järguliselt vastavalt ettevõte vajadustele.

Hetke ärikinnisvaraturu seisu jälgides on näha hinnaralli normaliseerumist, samas jätkub ärikinnisvara aeglane hinnatõus, mis omakorda välistab ettevõtte riskid äritegevuse muutumisel.

Kui ettevõte leiab, et ei soovi enam kinnisvara omada, on see võimalik mõistliku kasumiga realiseerida.

Enne ärimaa ostmist tuleks tutvuda piirkonna üldplaneeringuga, vältimaks ootamatuid üllatusi tulevikus.

Kuna kinnisvaraturg on väga kiiresti arenenud ning jätkab arengut ka tulevikus, on omavalitsustel nendepoolne nägemus infrastruktuurist.

Tähelepanu peab pöörama üldplaneeringu tingimustele, mis võivad atraktiivse kinnistu väärtust vähendada.