Plaadikunstnikud toovad värskust vannituppa

Igal sisustusstuudiol on partnerite seas omad lemmikud, kelle uusi kollektsioone põnevusega oodatakse ja ruumis aukohale paigutatakse. Salongil Interstudio on oma meelisbränd olemas – see on keraamiliste plaatide tootja Fap Ceramiche Itaaliast. Interstudio projektijuht Liis Ahonen ütleb nende kohta uhkusega: “Nad on meie lipulaev.” Kes on Fap?
IS1.jpg

Fap ei kuulu nende Itaalia tööstushiidude hulka, kelle ajalugu ulatub kümnete ja kümnete aastate taha, vaid on üsna noor firma. Nagu see on igal alal, jagunevad ka plaate tootvad ettevõtted ideede genereerijateks ja kopeerijateks. Fap kuulub teerajajate hulka, kellel tuleb oma värsket loomingut sageli uudishimulike pilkude eest varjata. Messidel on nende boks harilikult avatud vaid koostööpartneritele – terav konkurents sunnib salatsema.
Fapi jaoks pole keraamiline plaat lihtsalt toode, vaid kunstiteos, mis peab mõjuma uudse ja põnevana. Samas pole nende seeriate stiil karjuvalt nõudlik, vaid sobib nii klassikalisse kui ka modernsesse interjööri. Väga palju vaeva nähakse glasuuridega. Standardvärve nad ei kasuta, vaid töötavad värvid ise välja oma “nõiaköögis” ehk laboris, mille uksed on võõrastele suletud. Enamik Fapi seeriatest on kõrgläikelised. Plaate glasuuritakse mitu korda, mille tulemusena saavutatakse pinnal ruumiline efekt.
Tehas pakub terviklahendusi
Fapi meeldivaks eripäraks on, et ta pöörab tähelepanu ka kõige väiksematele pisiasjadele. Ühte sarja kuuluvad tavaliselt eri mõõtudega seina- ja põrandaplaadid, mis omavahel kokku sobivad. Lisatud on dekoorid ning liistud äärte ja nurkade viimistlemiseks pisemategi detailideni. Enamik plaadiseeriatest lõigatakse täpselt mõõtu ja kuna plaatide paksus ja suurus on sama, saab eri seeriaid omavahel kombineerida. Valikus on ka mõned mõõtu lõikamata seeriad, mille hind on madalam.
Olgu siinkohal märgitud, et kuigi tehased ütlevad, et mõõtulõigatud plaate võib paigaldada ilma vuugita, meie siin soovitame siiski panna vähemalt millimeetrise vuugi. Siinses heitlikus kliimas on tavaline, et niiskuse tase kõigub ja seinad mängivad, mistõttu võivad plaadid puruneda. Vuuk teeb pinna hermeetiliseks ja sinna alla ei kogune vett ega mustust.
Maailmakuulus Velvet ja uued retrohõngulised mustrid Praegu on Fapi sarjadest kõige menukam Velvet, mis on kogu maailmas ja juba meilgi ülipopulaarne. Tegu on mattplaatidega, erandiga Fapi toodangus. Selle värvigamma on mahe ja pehme, sisadades pastelltoone kuni sooja pruunini välja. Kõikide seinaplaatide juurde kuuluvad sobivates toonides mosaiigid, mis on põhiplaatidega samas paksuses. Dekoorid on olemas ka põrandaplaatide jaoks, mis on üsna tavatu.
Fapi kaks hetke kõige uuemat seeriat kannavad romantilisi nimetusi. Üks neist on Amour, mille plaadid on mõõtu lõikamata, teine, mõõdus plaatidega For Love, mängib põnevate mustritega. Nendes sarjades on tunda kuuekümnendate aastate mõjutusi. Kokku panduna mõjuvad plaadid lausa vaibana. Innovatiivselt on käsitletud juba palju kasutatud triibumustrit. Fap tegi triipudest lained ja saavutas huvitava omanäolise tulemuse, milles on veidi tunda ka retrohõngu.

Interstuudio OÜ ja ajakiri DIIVAN