Miniekskavaator on säästlik

Äripäev


Äripäev 15.08.2007
Tiit Reinart
aripaev@aripaev.ee

Päevas vaid 10 liitrit kütust kulutav miniekskavaatori saab rentida mõnesaja krooni eest tunnis ning teha ise kaevamistööd kodus, kuhu suur masin ei mahu.

Erinevalt Ramirendi tööriistalaenutusest, kus miniekskavaatori rendihuvilisele tänavalt tehakse ka mõnetunnine koolitus ja antakse masin kätte, rendib Igrek OÜ oma tehnikat välja vaid koos juhiga. "Oma inimesel on suhtumine ikka teine kui võõral," põhjendab miniekskavaatorite ja laadurite rendiga tegeleva Igrek OÜ omanik ja juht Vigo Kumari.

"Väikekopaga töötamine on mõne päevaga õpitav ka koolipoisil. Ongi mehaanikahuvilistele poistele hea suvine tegevus," kinnitab Kumari.

Tema kinnitusel on miniekskavaatorid kerged, kiired ja lihtsa juhitavusega. Seega on see eriti sobilik kitsastes kohtades tegutsemiseks, aga ka väikeste, muidu palju tüütavat labidatööd nõudvatel kaevamistöödel - aiavundamendi, veetrassi või kanalisatsiooni rajamisel.

Valida saab kummi- ja metallroomikute vahel

Miniekskavaatoreid müüva Laadur OÜ ehitus -masinate tehnikajuhi Matis Tikerpäe sõnul võib nii kummi- kui ka metallroomikutega masin töötada nii, et pöörleb kogu korpus ümber oma telje. Kui töökoht seda ei võimalda, saab paigaloleva korpusega pöörata ainult eesolevat tööorganit. Samuti on kõik ekskavaatorid varustatud sahaga.

Teisalt peab Tikerpäe mõistlikuks neil, kel masinat vaja lühemaajaliste või väiksemate tööde jaoks, seda vaid rentida.

"Päev otsa kogu aeg tööd teha - ega tänapäeval sellist labidameest ei leia. Aga nuppudega mängijaid leidub küll," osutab Laadur OÜ osakonnajuhataja Harri Mosona miniekskavaatori omadusele päästa maakaevaja kurnavast labidatööst.

Lühendatud esiotsaga mudel sobib kitsasse kohta

Kui üldiselt peetakse miniekskavaatori vooruseks väiksust ja kergust, tasub Tikerpäe sõnul masina valikul siiski eelistada lühendatud tagaosaga mudeleid.

Erinevalt teistest mudelitest ei ulatu selle kabiini tagaots pööramisel üle roomikute ja nii jäävad ülikitsastes oludes ära ümbruse ning masina vigastamised. Haljastustöödel ja koduaedades tegutsemiseks soovitab ta maapinda rikkuvatele metallroomikutele eelistada kummiroomikuid.

Lisaks saab pisikest masinat kasutada ka lammutustöödel hoone sees. "Üldiselt sobib see kasutamiseks igal pool, kus on vähe ruumi ja oluline töötava masina kaal," tõdeb Tikerpäe. Teisalt - suurteks kaevetöödeks jääb selline masin ikka niruks.

Kommentaar

Merike Pajumets
ASi Õismäe Haljastus juhataja

Miniekskavaatoritest ja kompaktlaaduritest on meie ettevõttes kasutusel Bobcat ja Avant.

Tööd, kus nad enim kasutust leiavad, on planeerimistööd muru rajamisel, kivitööd killustikaluse ettevalmistamisel ja laadimistööd. Masinate tehniliste omadustega oleme enam-vähem rahul.

Miniekskavaator

 • ost: 250 000-700 000 kr
 • rent: 220-320 kr tund; 1700-2400 kr päev
 • rent koos juhiga 450-650 kr tund

Hinnad sisaldavad käibemaksu
Allikas: Äripäev

 • tarbib kütust 10-15 liitrit päevas
 • kaevesügavus on 1,5-2,5 meetrit
 • kaaluvad 800-4510 kg
 • võimsus on 6,4-12 kW
 • kopa maht 0,016-0,45 m3
 • maksimaalne liikumiskiirus 2 km/h
 • Kasutada võib kaevekoppa, planeerkoppa, vasarat jms.
 • Metallroomikute asemel saab kasutada ka kummiroomikuid.

www.ramirent.ee
www.igrek.ee
www.stokker.ee