Paberkrohv aitab heli summutada

Äripäev


Äripäev 15.08.2007
Ketlin Priilinn

Dekoratiivne hingav paberkrohv neelab heli ja hoiab sooja, kuid kardab niiskust.

Säästva Renoveerimise Infokeskuse juhataja Tarmo-Andre Elvisto sõnul on paberkrohvi näol tegemist vanapaberist valmistatud hea heliisolatsiooni ning soojapidavusega seinakattega, mida kasutatakse siseruumides.

"Paberkrohvi valmistamiseks sobivad hästi nii vanad ajalehed kui ka tselluvill, segusse lisatakse liivaineid," seletab ta.

Elvisto sõnul on tegemist ka palju erinevaid dekoratiivseid võimalusi pakkuva tehnikaga. Tulemus peaks tema kinnitusel jääma huvitav, eriti kui veel kusagilt on näiteks ajalehekiri näha. Liiatigi saab segu sisse segada soovi korral igasuguseid põnevaid lisandeid. "Siiski tuleks meeles pidada, et paberkrohv ei sobi kasutamiseks niisketes ruumides," hoiatab ta.

Paberkrohvi kantakse Elvisto sõnul seinale käsitsi, ehkki kasutada võib ka krohvimise abivahendeid, nagu kellud, hõõrukid jne. Valmis krohvi parema hooldamise nimel soovitab ta katta pinna seestpoolt metüültselluloosi liimiga. Kui liimi ja tselluvilla saab osta ehitus -poodidest, siis paberkrohvi segu tuleb purustatud ajalehtedest ikkagi ise valmis teha.

Restaureerijate Ühenduse liige Tanel Tubin ütleb, et paberkrohv kujutab endast lubjaga segatud vana pappi ja paberit. "Vanal ajal kasutati säärast lahendust sageli sooja pärast ning kerge nakkuvuse ja hingamise tõttu," räägib Tubin. Eraldi joonena toob ta välja paberkrohvi helisummutusvõime. "Tänapäeval teevad paberkrohvi siiski peamiselt need, kes soovivad omapärast disaini ja kellel on suurtes kogustes makulatuuri." Tubina sõnul saab paberkrohvi kasutada üksnes sisetingimustes ning seda segu on väga lihtne teha.

Virve Kiil Majatohtri kauplusest ütleb, et paberkrohvil on palju häid omadusi. "Paberkrohvil on suurepärased akustilised omadused, ta aitab tagada hea heliisolatsiooni ja hoiab ka sooja, samuti on ajalehtede taaskasutamine keskkonnasõbralik."

Paberkrohv

  • Dekoratiivne paberkrohv neelab heli ja hoiab soojust.
  • Krohv kardab niiskust.
  • Seinale kantakse krohv käsitsi ja kaetakse metüültselluloosi liimiga.