Garaaži hooldamata tõstuks läheb rikki paari aastaga

Äripäev


Äripäev 15.08.2007
Andrus Allikoja
OÜ Kinema tegevjuht

Igaühele jõukohane garaažiukse tavahooldus pikendab selle iga aastakümneteni. Hooldamata garaaži tõstuks võib juba paari aastaga lakata töötamast või halvimal juhul sootuks alla kukkuda.

Kogemus näitab, et 70 protsenti tõstuste probleeamidest ongi põhjustatud just ukse hooldamatusest.

Et garaažiuks oleks võimeline töötama aastaid, tuleb seda paratamatult kord aastas hooldada. Tavaline hooldus peaks seisnema liikuvate osade õlitamises, vedrude pingutamises ning üldülevaatuses, kas pole mingeid kriime või muid kahjustusi. Hooldatud uks võib vastu pidada isegi 20-30 aastat.

Eragaraaži tõstuksi võiks hakata hooldama alates teisest aastast. Tööstuslike lahenduste puhul oleneb palju kasutusaktiivsusest, aga hea oleks uks üle vaadata vähemalt kaks korda aastas.

Tõstukse eluiga ei sõltu mitte ainult toote kvaliteedist, tootmisprotsessist ja paigaldusest, vaid ka sellest, kuidas ust kasutada ja hooldada. Usaldatavad tõstuste pakkujad on panustanud avarii- ja hooldemeeskonda, kes on saanud vajaliku väljaõppe. Seda, kas uksemüüjal hooldusmeeskond ka olemas on, tasub juba seadme ostmisel silmas pidada.

Hea hooldusmeeskond peab suutma aidata klienti ööpäevaringselt. Hoolduslepingu eest tavaliselt tasu ei küsita. Teisalt ei pea lihtsama hoolduse pärast oma raha kohe hooldusmeeskonnale kinkima minema. Tõstukse lihtsama hooldusega saab iga inimene ise hakkama.

Elementaarne õlitamine garanteerib, et ukse liikuvad detailid on määritud ja kulumine on minimaalne, samuti avaneb ja sulgub hästi õlitatud uks vaiksemalt ja kergemalt. Ukse vedru õlitamine tagab selle, et seade töötab sujuvalt ja vedru kestab kauem. Selleks spetsiaalseid määrdeid varuda pole tarvis, sobib tavaline silikoonõli.

Kui uks ei taha enam üleval püsida või ülestõstmisel lihtsalt hooga alla vajub, on vedru lõtvunud. Erinevalt määrimisest tasub vedru lasta pingutada hooldusmeistril, kes peab tagama vedru õige jäikuse.

Liiga pingul vedru muudab ukse kasutamise vaevaliseks, liiga lõtv vedru laseb garaažiukse ühel hetkel vastu pead kukkuda. Et uks liiguks vabalt, samas surudes uksepaneeli tihedalt vastu küljetihendit, reguleeritakse professionaalse hoolduse käigus ka ukse liikumiseks vajalike rullikute pingsust.

Korralise hoolduse käigus õlitatakse kõiki detaile, mis liiguvad. Samuti tuleb siis vahetada välja osad, mis võivad lähitulevikus ukse töös probleeme tekitada.