Kallim külmik panustab toidu kvaliteetsemasse säilimisse

Äripäev


Äripäev 18.09.2007
Eeva Pajuviidik

Kallima hinnaklassi külmikutel on eeskätt parandatud toiduainete säilitamise kvaliteeti, kuid lisatud ka mitmeid mugavusfunktsioone.

Külmikuid on kauplustes ja salongides võimalik saada väga erinevate omaduste ja maksumusega. Lihtsamate külmkappide hinnad algavad mõnest tuhandest kroonist, kuid võimalustest ja kvaliteedist sõltuvalt võib hind olla ka kümme korda kõrgem. Mis on need omadused ja lisafunktsioonid, mis muudavad külmiku kalliks ja eksklusiivseks?

Kodutehnika maaletooja Elmaksi Hulgikaubanduse ASi tegevjuht Andres Laanisto selgitab, et esmalt on kallimatel külmikutel enam panustatud toiduainete säilitamise kvaliteedile ja mugavusele. Selleks on külmikutesse paigutatud näiteks antibakteriaalne funktsioon, mis aitab peatada bakterite teket ja levikut. Osa külmikute seintel on antibakteriaalne kate, aga näiteks Sharp on patenteerinud spetsiaalse kõrgefektiivse antibakteriaalse funktsiooni - ioonid paisatakse ventilaatori kaudu külmikusse, kus need ümbritsevad ja hävitavad õhus edasi kanduvad halvad bakterid.

"Veel on külmikutes värske õhu filter, mis lõhna ja baktereid vähendades hoiab ära selle, et halb lõhn ei mõjutaks teisi säilitatavaid toite ja jooke. Õhuringlussüsteem paneb külma õhu ringlema. Ühtlase temperatuuri korral pole vaja pead murda, millisele riiulile milliseid toiduaineid asetada, säilimine on igal juhul tagatud," selgitab Laanisto.

Netipoe Tehnikatäht juht Eerik Iljin toob olulise võimalusena välja näiteks Brandti külmikutesse paigaldatud vaakumboksi, mida saab kasutada peamiselt värskete puu- ja köögiviljade, aga ka avatud konservikarpide säilitamisel. "Vaakumboks surutakse vastu külmiku tagaseina ning õhk imetakse välja spetsiaalse iminapaga. Saavutatav tase ei ole küll absoluutne vaakum, kuid bakterite levik on minimaalne," kommenteerib ta.

Parematele säilitamisomadustele lisaks on kallimatel külmikutel vedelkristallekraanid, mis on mugavamad nii sobiva programmi valimiseks kui ka vajaliku informatsiooni jälgimiseks. Ekraanilt saab lugeda nii külmiku kui ka sügavkülmiku temperatuuri, toatemperatuuri, andmeid ventilaatori töö kohta ja valida programme.

Viimaste hulgas on mitmeid võimalusi, näiteks puhkusefunktsiooni tasub sisse lülitada pikemaajalisel mittekasutamisel, külmik töötab sel ajal väiksema energiakuluga. Superjahutus hakkab tööle, kui sügavkülmiku temperatuur tõuseb juurdelisatud toiduainete tõttu, see võimaldab viia temperatuuri kiiremini vajalikule tasemele.

Sloveenia kodumasinate tootja Gorenje Eesti esindaja Aile Tammistu sõnul on külmkapi soetamisel olulisteks kriteeriumiteks disain ja lisafunktsioonid, lõplik valik sõltub ka pere võimalusest uude kodutehnikasse investeerida.

Gorenje külmikute lisavõimalustest mainib ta esmalt säilitamisele suunatud funktsioone. "Külmikute jahutuskapi osas on tehtud nulltsooni sahtel, kus toiduained jahutatakse nulltemperatuurini. Toiduaineid ei sügavkülmutata, kuid nad ei ole ka jahekapi temperatuuril," kinnitab ta. See tagab parema säilimise, ostjale antakse kaasa ka raamat infoga eri toiduainete säilimisperioodi kohta null kraadil. Samuti on Gorenje külmikute seintesse sulatatud antibakteriaalse toimega hõbeühendit.

Eksklusiivse disainiga Pininfarina sarja külmikutel on LCD-ekraani kasutamisel ka raadio kuulamise ja häälkäskluste kasutamise võimalus.

Juba mitu aastat on olnud tootmises ka väga eksklusiivsed külmikud, kus toiduainete olemasolu külmkapis jälgivad andurid, sõnab Andres Laanisto Elmaksist. Vajadusel saadab külmik millegi puudumise kohta ise sõnumi otse kauplusesse ning vajaminevad toiduained tuuakse kulleriga kohale. "Samas ei ole need seeriatootmises, st jõudnud jaemüüki - inimestel on huvitav neid vaadata ja käega katsuda, aga söögi valiku ning poes käimisega armastatakse ikka ise tegeleda," selgitab ta.

Reklaamialal töötav Ilja Stozarov soetas uue nelja uksega külmiku enam kui kaks kuud tagasi ja on seni väga rahul. Eelkõige meeldib talle külmiku suurus. "Sellel on vajalikud funktsioonid toiduainete säilitamiseks, samuti on hooldus väga mugav, kuna kõik toimub automaatselt," selgitab ta. Külmiku suuruse tõttu oli ainult selle transport korterisse keeruline, samas ülespanek mitte.

Lisafunktsioonidega külmikute töökorda seadmine erioskuseid ei vaja. "Kuna jäämasin ühendatakse veevõrku, võib siin spetsialisti abi tarvis minna. Aga muus osas ei erine lisafunktsioonidega külmiku ülespanek tavalisest," kommenteerib Laanisto.

Ka energiakulu pole lisavõimalustega külmikutel tavaliselt suurem, need tehakse enamasti A või A+ energiaklassiga. A+ tähendab veerandi võrra suuremat ökonoomsust kui A ja tänu tehnoloogia arengule muutub ka materjali kasutus paremaks. Näiteks parem isolatsioon muudab külmiku töö efektiivsemaks.

"Lisavõimalustega külmikute hooldus lisatöid ei nõua," selgitab Eerik Iljin. "Enamjaolt on uued külmikud no-frost-tüüpi ning neid ei pea ise sulatama. Samas puhastama peab," kinnitab ta. Külmikutel, millel on spetsiaalne õhufilter, tuleb seda vahetada. Näiteks Brandti külmikutel peaks filtrit vahetama iga kolme kuu tagant. Ka jäämasinat ja veemahutit peab omanik puhastama.