Müüriladumiseks sobib paindlikum ja suurema koormustaluvusega moodultelling

Äripäev


Äripäev 19.09.2007
Tiit Reinart
aripaev@aripaev.ee

Tellingute valimisel ja paigaldamisel tasub ohutuse nimel eelistada asjatundja abi ja levinumaid marke.

"Müüriladumisel oleks mugavam kasutada ikka moodultellingut, muudel juhtudel suurt vahet pole," pakub lihtsa retsepti tellingute valikul Cramo Estonia ASi klienditeenindaja Margus Karu. Kui moodultellingul saab kõrgust muuta poolemeetrise sammuga, siis fassaaditellingul on tööplatvormi kõrgus fikseeritud vaid kahemeetrisele sammule.

Ramirendi müügijuht Meelis Ganson soovitab torutellinguid keerukamatele projektidele ning mobiilseid alumiiniumtellinguid sisetöödeks.

Lisaks saab tellinguid kasutada Telinek ASi tegevjuhi Jürgen Juki selgitusel ka ilmastikukaitse süsteemidena - katuste vahetamisel või korruse pealeehitamisel.

Juki sõnul on rendihinnad tänu tihedale konkurentsile ühtlased. Ka Ganson peab rendihindade ühtsuse õhustikus hinnaklasside erinevuseks kuni 10 protsenti.

"Kui on stabiilselt tööd, fassaadid lihtsad ja ühesugused, miks mitte osta. Tellingu omamisel tekivad probleemid tavaliselt siis, kui midagi kaob või lõhutakse," eritleb Karu rentimise ja omamise võimalusi. Gansoni sõnul eeldab tellingute omamine lisaks transpordivõimalusele ka oskuslikke paigaldajaid.

"Kirvereegel tellingute kasutamisel on: kui ei oska paigaldada, ära paigalda. Tegemist on ju tööga kõrgustes," toonitab Karu. Vastupidiselt iseenese tarkusest paigaldamisele tasub järgida tootjajuhendit.

Keerukamate lahenduste korral soovitab Jukk teha ka jõuarvutused ning kindlasti koostada joonised. "Probleemide vältimiseks ja paigaldusaja kokkuhoiuks kasutage tuntud ja tunnustatud tootjate tellingusüsteeme," paneb ta tellingukasutajaile südamele.

Kommentaar

Margus Tamm
NCC Ehituse Rabaküla projektijuht

NCC kasutatavad tellingud on 75% renditud. Kui on olemas vajalikud detailid ja pikaajaline rent kallis, siis ostame. Eestis tegutsevate tellingurentijatelt on pikaajaliselt võimalik saada vajalik komplekt.

Kasutamisel tasub meeles pidada, et kõrgetel tellingutel on vaja paigaldusprojekti. Tavaliselt on probleem selles, et rentnik ei taha ja paigaldaja/kasutaja ei oska projekti koostada.