Lipumast on iga koduaia ehe

Oma Maja


Äripäev 01.10.2007
Kaili Laansalu

Lipumastid kaunites koduaedades on järjest populaarsemaks muutumas.

Lipumaste tootev firma Flagmore pakub klaasfiibrist maste nii eraisikutele kui ka hulgifirmadele. "Valmistame maste pikkusega 6-12 meetrit," kirjeldab Maire Karu. "Eratarbija eelistatuimaks mastipikkuseks on 6-9 meetrit, peale traditsiooniliste valgete mastide on soovijail eritellimuse korras võimalik saada endale halli värvi lipumast."

Flagmore'i kaudu on võimalik tellida ka 14-22meetriseid lipumaste. "Pikemad lipumastid toome sisse Rootsist ning tegemist on kaheosaliste mastidega, mida enamasti paigaldatakse ärihoonete juurde," lisab Karu.

Lipumastide hinnad algavad 3455 kroonist ning näiteks 12meetrine mast on võimalik endale soetada hinnaga 6925 krooni. Lipumasti standardkomplekti kuulub klaasplastist lipumast, metallist jalg ankrukinnitussüsteemiga, tipukuul (kuldne, hõbedane, must või valge) ning nöör ja nööri hoidja.

Lipumasti hinnale lisandub transpordikulu, kuna tegemist on ühes tükis oleva pika esemega, mis nõuab eriveokit. Lipumasti paigaldus sõltub aga tellitava masti pikkusest, jäädes suurusjärku 1200-1500 krooni.

OÜ Lipuvabrik varustab oma kliente nii lipumastide, varraste kui ka mitmesuguste liputarvikutega. Lipumastide osas ollakse edasimüüjad, kuid puidust ja alumiiniumist majalipuvardaid toodetakse ise. "Pakume 6-12meetriseid lipumaste ning 2,5 ja 3 meetriseid lipuvardaid," kirjeldab turundusjuht Karina Tõeleid. "Lisaks saab meilt osta mitmesuguseid lippe ja vimpleid ning valik on tõesti lai."

Viimaste aastate trendiks peab Tõeleid seda, et ka eraisikud ei telli enam naljalt alla kaheksameetriseid lipumaste. "Mida suurem, seda uhkem, kehtib nüüd ka selles valdkonnas."

Lipumastidele antav garantii on viis aastat, kuid kestma peaks korralik klaasplastist mast tunduvalt kauem.

Tasub teada

Lipuvardad

OÜ Lipuvabrik pakub puidust ja alumiiniumist lipuvardaid. Puidust 2,5meetrine lipuvarras maksab 195 krooni. Alumiiniumist vardaid pakutakse viies-kuues värvitoonis ning näiteks 2,5meetrise varda hinnaks on 515 krooni. Peale lipuvarraste on Lipuvabrikust võimalik osta ka metallist vardahoidjaid maja külge kinnitamiseks. Vardahoidja keskmine hind on 330 krooni.

Mastivimplid

Mastivimpli ja -lipu suurus sõltub masti pikkusest. Kuuemeetrisele mastile mõeldud vimplit (pikkusega 2 m) pakub Flagmore hinnaga 390 krooni ning lippu (mõõtmetes 105 × 165) hinnaga 399 krooni.  Flagmore ja Lipuvabrik pakuvad ka üle 12m lipumastide tellimise võimalust. Kuna tegu on eritellimusega, on hinnadki hüppeliselt kõrgemad ning masti kohaletoomine võtab u 3-4 nädalat.