Minitraktori ea määrab õlitus

Äripäev


Äripäev 12.09.2007
Tiit Reinart
aripaev@aripaev.ee

Niitmishooaja lõpus vajab minitraktor õli ja filtritevahetust ning üldist määrimist.

"Tänapäeva traktoritel kasutatakse OHV-mootoreid ehk rippklappidega tõukuritega mootoreid, mis on püstklappidega tõukuritega SV-mootoritest on võimsamad ja pikema elueaga," selgitab minitraktoreid müüva Intrac Eesti ASi aia- ja väiketehnika osakonna juhataja Kaido Kokk.

Mootorid erinevad ka õlitussüsteemi poolest. Sundõlitusega mootorid sobivad ainult tasastele pindadele. Surveõlitusmootorid on varustatud ka juba õlifiltritega, seda tüüpi mootoriga varustatud traktoriga võib töötada ka kallakutel, sest mootori õlitamine toimub igal juhul.

Töökindluse tagab õlitus

"Sundõlitusega mootori puhul võib kallakutel töötades mootori õlitamine puudulikuks jääda ning mootori eluiga lüheneb," selgitab Kokk.

Lisavarustuse kasutamise seisukohalt on tähtis mootori võimsus. Järelveetavat lisavarustust võib kasutada iga traktoriga. Lumesaha kasutamisel peaks olema masinal vähemalt 15hobujõuline mootor ning sahaga koos tuleb kasutada ka lumekette.

Üsna suure osa hooldusest saab inimene kodus teha. "Traktoritel tuleb vahetada mootoriõli iga 25 töötunni tagant. Õlifiltriga mudelitel ka õlifiltrit iga 50 töötunni tagant." Lisaks tuleb traktoritel esisilla määrdenipleid määrida pärast 25 töötundi või kord kuus.

Enne iga niitmist ja lumekoristust tuleks kontrollida rihmade korrasolekut, terade korrasolekut, õlitaset jne. Samas peaks niitmishooaja lõpus viima traktori töökotta, kus üldhoolduse käigus vahetatakse mootoriõli, teritatakse terad, määritakse liikuvaid osi.

Tamsalu vallas asuva murutraktoreid maale toova ASi Strangko Grupp juhataja asetäitja Ülo Mäetamm soovitab alati enne minitraktori kasutamist kontrollida õlitaset mootoris, käigukastis, hüdrosüsteemis. Samuti tuleb vaadata juhtnuppude töökorda ja asendit, samuti lõiketerade seisukorda ning vajadusel neid teritada. Kontrollida tuleks ka veorihmade seisukorda, roolimehhanismi liitekohti, kaitselüliteid ja rõhku kummides.

Sissetöötamine on oluline

Eriti oluliseks peab Mäetamm uue traktori sissetöötamist, sõltub ju sellest masina edasine kulumine. Esimese 50 töötunni järel tuleb puhastada õhufiltrid ja kontrollida veorihmade pingsust, vahetada mootoriõli ja hüdroõli filter. Lisaks tuleb vedelikjahutusega mootoritel kontrollida ka jahutusvedeliku taset.

Kommentaar

Heido Rebane
Kesko Agro

OHV-mootorit kasutatakse selle madalate valmistamiskulude, keskkonnasõbralikkuse ning ökonoomsuse tõttu.

Kasutusala võimalused sõltuvad mootori võimsusest. Kõikide niidukitega on vähemal või rohkemal määral võimalik kasutada lisavarustust. Kõik on võimelised vedama käru, lehekogurit ja tõukama lumesahka. Üle 16hobujõulise raideritega on võimalik kasutada lumepuhurit, kõrge rohu lõikurit ja tänavaharja. Aastaringse kasutuse puhul on eelistatumad 4WD-mudelid, millede mootorivalik algab 16 hobujõust.

Hooldusvälbaks on mootoritel 50 töötundi ja käigukastidel 200 tundi. Masina elementaarne pesu ja sõlmede määrimine sõltub kliendi suhtumisest tööriista.

Probleemid, millest ise üle ei käi, tuleks kindlasti spetsialisti juures lahendada. On palju juhtumeid, kus tegelikult lihtsa vea tõttu on klient masinat ise remontides sellele hoopis lisavigu tekitanud.