Graniitliiv kipub tihti jääma jää alla

Äripäev


Äripäev 17.10.2007
Siim Sultson
Siim.Sultson@aripaev.ee

Libisemiskindlat graniitliiva saab erinevalt teistest vahenditest aastati korduvalt kasutada.

"Kõige levinum vahend on Ruduse graniitliiv," seletab K-Rautakesko üldehituse tootejuht Raido Metsa. Erinevalt liivast saab üsnagi libisemiskindla graniitliiva hiljem lihtsalt kokku pühkida ja pärast uuesti kasutada. Liiatigi ei jää see taldade külge. Samas tuleb tema kinnitusel arvestada, et sulailmaga vajub graniitliiv jäässe ning jääb ilma külmenedes jää alla.

Teiseks variandiks on jääsulataja Ice Melt. Jääsulataja tekitab keemilise reaktsiooni ning jää muutub veeks.

ASi Espak kaupluse juhataja Raul Kuuskmäe sõnul on neil libedatõrjevahenditest saadaval graniitkillustikku ning jääsulatajat nimega Jääkoll. Kuuskmäe kinnitusel on tegemist loodusliku koostisega vahendiga, mis ei riku muru.

Eramajade hoovides kasutamiseks sobivad tema veendumusel mõlemad - nii jääsulataja kui ka graniitliiv. Siiski oleneb kõik ikkagi pinnase olukorrast. Kui see on väga jääs, peaks kasutama mõlemat vahendit koos, sest nii saab kõige parema tulemuse, leiab Kuuskmäe. Jääkoll sulatab tõhusalt ära ka paksu lume. Graniitkillustik kipub aga lume sisse vajuma.

ASi Ensto Elekter turundusjuht Andres Meresmaa peab üheks võimaluseks teealuseid soojenduskaableid ja jäätumisvastaseid matte. Need hoiavad tema kinnitusel sissesõiduteed ja õuealad jäävabad. Näiteks paigaldatakse spetsiaalne soojenduskaabel trepi sisse, sissesõidu- ning kaldtee või kõnnitee alla.

Libeduse tõrjeks kasutatavad kaablid paigaldatakse harilikult pinnakatte alusesse liivakihti, betooni või otse asfaldi alla. Kaabel laotatakse ühtlaste vahekaugustega loogetena tasandatud pinnasele. Küte toimib termostaadi abil vastavalt välisõhu soojusele. Küttekaabli tarbitav võimsus on 300-400 W/m2.

Odavaim jääsulataja maksab 45 krooni
Hinnad kroonides:

  • graniitkillustik 25 kg 65-70
  • jääkoll 16 l 320-340
  • jääkoll 4 l 110-130
  • graniitliiv 25 kg 80-85
  • jääsulataja 0,5 l 45-50

Allikas: Äripäev