Maitsekas või ülepakutud piirdelaud

Oma Maja


Äripäev 03.09.2007
Marina Tigasing

Ilus aken kahtlemata ilmestab maja fassaadi: oskuslikult valitud piirdelauaga moodustab neist maitsekas kooskõla.

Ehitatavad majad, mis enamjaolt kerkivad betoonplokkidest ning mille seinapinnad suures osas akendest koosnevad, ei vaja esiletõstmiseks piirdelaudu. See eest puitlaudis või täispalkmaja aken saab hoopis teise kontrasti, kui seda ümbritseb nägus ja sobilik piirdeliist.

Akna piirdelaud on nii dekoratiivse ülesande täitja kui ka ehitusvigade parandaja. Piirdelaua sobitamine maja üldilmega on enamasti keeruline, sest lähtuda tuleb väga paljudest aspektidest.

Piirdelaua üks olulisemaid kriteeriume on aken ise, selle korralik ja nõuetekohane paigaldatus ning korrasolek. ASi Viking Window müügijuhi Timo Riitmuru selgitusel võib piirdeliistu paigaldada nii puitmajadele kui ka edukalt sobitada kivivooderdisega elamule.

"Uue maja ja akna korral on piirdelaua paigaldamine kergem, sest aken on üldjuhul seina suhtes loodis. Vanemate majade korral võib raskusi tekkida, kuna seinad ja aknad on veidi vajunud ning optimaalse lahenduse leidmine võtab aega."

Tähtis on ka akna üldine seisukord. Korralikult avanev ja sulguv aken hoiab sooja ning lengid on sirged ja tugevad. Kõveraks kuivanud ja logisev aken ei hoia sooja ning klaasid on alatasa udused või kaetud kondensatsiooniveega. Ning kui raamil on märgatavad veeplekid või kõdunenud kohad, peab vigastatud paigad parandama.

Oluline on ka maja miljööväärtuse säilitamine. Suures renoveerimistuhinas visatakse ära vanad aknad koos piirdelaudadega ning uus lahendus ei sobi samasse keskkonda. Sisearhitekti Priit Põldme arvamuse kohaselt tuleks võimaluse korral kasutada ka uute akende korral samas stiilis piirdeliiste. "Väga palju tehakse vigu, kui hakatakse vahetama suurema maja aknaid. Osa aknaid on ühes stiilis, teine osa teises. Ja sellepärast võiks ühe maja piires jääda ikkagi ühe kindla lahenduse juurde."

Ka värvilahendus ja disain ei tohiks liigseid kontraste tekitada. "Enamasti on heledama hoone piirdelauad, tuulekastid, veeninad, seinakarniisid ja muud esiletõstetavad detailid tumedamas toonis ning vastupidi. Seevastu liigne kontrastsus on häiriv." Kindla stiili järgimist nõuab ka muinsuskaitse all olev ehitis. Siin tuleks jääda olemasoleva lahenduse juurde ja säilitada esialgne profiil.

Kui aknad on korras, võib asuda piirdelaudade kallale. OÜ Eldur juhataja Eldur Tilk soovitab uued piirdeliistud valida samast puitmaterjalist, mis on ka voodrilaudadeks. "Kõige paremini sobib selleks kuusepuit, sest see on tiheda kasvuga ja märgub halvasti. Lisaks ei erita see rohkelt vaiku, nii nagu näiteks mänd," selgitab ta.

Ka peaks lähtuma piirdelaua laiuse ja disaini valikul välisvoodrilauast. "Et üldine mulje jääks meeldiv, võiksid piirdelaua ja voodrilaua proportsioonid ühtida," räägib Tilk. "Enamasti on küll akna piirdelaud voodrilauast veidi laiem, kuid seda konarust annab edukalt siluda piirdelaua disainiga."

Olemasolevaid vanu piirdelaudu ei tohiks aga kergekäeliselt kõrvale heita. Enamasti on need küll halvas olukorras, kuid sageli on neid ikkagi võimalik restaureerida.