Aiavalgust igasse aastaaega

Oma Maja


Äripäev 04.02.2008
Evelin Rikma
aripaev@aripaev.ee

Energiasäästlikud aiavalgustid - see on hulk võimalusi hädapärastest valguslaikudest kuni müstilise meeleoluvalguse loomiseni oma aias ja majaümbruses. Ja seda mitte ainult suvel, vaid ka ülejäänud aastaaegadel.

Aiavalgustid pole juba ammu ainult üks pimestavalt põlev lamp trepi kohal, vaid hõlmavad rohkesti huvitavaid tooteid, mida sobib kasutada igal aastaajal. Kui aiaomanik näeb vaeva taimevaliku ja uhkete lilleklumpide rajamisega, võiks mõelda ka selle ilu parema eksponeerimise peale, sest valget aega on meie kliimas paraku vähe.

Mida ja millega valgustada? Kui spetsialisti nõuandeid võtta pole, tuleb ise lähtuvalt oma aiast ja vajadustest sobiv valgustus planeerida. Alustada tuleks sellest, et selgitate välja valgustamist vajavad objektid.

Valgustada võib ühte puud

Hädapärast valgustamist vajavad tavaliselt trepid, kõnniteed, garaažiesine, terrass, majanumber. Kuid sageli jäetakse tähelepanuta dekoratiivne valgustus.

Vihmase ja külma ilmaga õue eriti ei kipu, ent igatseva pilgu välja heidame ikka. Oleks ju kena, kui muidu nii pimedast ja sombusest õuest vaataks meile vastu sobivalt valgustatud puu, skulptuur või hoolega istutatud lemmiktaim.

Just üksikute taimerühmade, mõne suure puu võiskulptuuri valgusega esiletoomine loob müstikat ja pakub avastamisrõõmu nii endale kui ka teistele. Skulptuur saab tänu valgusele uue vormi, teede ristumiskoht aias omandab maagilise ilme. Ka valgustatud istumiskoht kerkib pimedusse mattunud aiast paremini esile.

Planeeri enne aia loomist

Külmal ajal torkavad aias silma aga hoopis teistsugused asjad kui siis, mil kõik rohelusse upub ja õitseb. Paljud värviliste okstega põõsad on talvel lehtedeta ilusamadki kui suvel, esiletõstmist väärivad just dekoratiivsed taimevarred, marjakobarad.

Hea oleks, kui valgustust planeeritaks juba aia loomise käigus, kuid ka hiljem on võimalik midagi ära teha. Kõige lihtsam ja odavam on tuua aeda valgus küünalde, laternate ja tõrvikute abil.

Tülikad juhtmed peitu

Järgmiseks sammuks on juba elektrilised valgustid, mille paigaldamise võiks jätta siiski spetsialisti hooleks. Tähtis on teada, et maakaablid kaevatakse 60-70 cm sügavusele. Valgustite süvendite tegemisel tuleks silmas pidada, et vesi nendesse ei koguneks, vaid vabalt ära voolata saaks.

Juhtmed ei tohi segada muruniitmist ja trafod peavad asuma kuivas. Valgusti ei tohi pimestada ega tekitada varje. Arvestama peab ka mujalt krundile langeva valgusega (tänavavalgustus).

Tähelepanu tuleks pöörata ka lambi soojuskiirgusele, kuna liiga kuumaks minevad lambid võivad kõrvetada taimede lehti.

Vali sobiv valgusti

Valgustit ostma minnes tuleb peale lambi välimuse tähelepanu pöörata ka valgusti IP-klassile, mis näitab, millises keskkonnas seda kasutada võib. Mida kõrgem on IP, seda turvalisem valgusti on.

Oma aeda valgustust valides on kõigil vabad käed, ühtseid reegleid pole. Lähtuda tuleb iseenda fantaasiast ja võimalustest. Kellel aga ideid napib, võib appi võtta spetsialistid aiakujundusfirmadest.

Missugune valgusti valida?

Võimalusi on alates päikesepatareidel töötavatest valgustitest ja lõpetades gaasilampidega.

Kes kaablite vedamist tülikaks peab, leiab sobivaid lahendusi ka päikeseenergial töötavate valgustite seast. Need koguvad endasse energiat päevavalguselt ja süttivad hämardudes. Need ei nõua elektritoidet ega keerukat paigaldust - aseta vaid lamp sobivasse kohta.

Päikesepatareidel töötavad lambid ei anna aga eriti palju valgust, mistõttu sobivad need pigem meeleoluvalguse loomiseks. Talvel ei lae akud nii kiiresti, mistõttu väheneb valgustite põlemisaeg.

Kauplustest leiab veel pollar-, post- ja seinavalgusteid, mis sobivad jalgteedele. Dekoratiivset valgust annavad prožektorid. Eraldi rühma moodustavad veealused valgustid.

Energiasäästu silmas pidades võib aias kasutada ka LED-valgusteid. Hilisem elektrikokkuhoid korvab nende valgustite kallima hinna mitmekordselt (LED-valgustite tööiga on tunduvalt pikem kui tavalisel hõõglambil ning energiat kasutavad need väga vähe). Kontrolleriga reguleeritud LED-aiavalgustitel on võimalik luua erinevaid efekte.

Gaasilambid sobivad kohta, kus tugev valgus peab põlema pikemat aega. Traditsiooniline valik on hõõglamp, kuna ta on odav ja töötab hästi ka külmakraadidega. Säästulambid enamasti välistingimustes kasutamiseks ei sobi, kuna nad süttivad külmades tingimustes aeglaselt ega eralda piisavalt valgust.

Hea valik on tavaline valge valgus, mis toob esile loomuliku värvi. Värviline valgus loob tihti võltsi ja kunstliku mulje, mistõttu tuleks selle kasutamine hoolega läbi mõelda.

Igal valgustil oma eelised

Siiri Põldar
OÜ Alppilux turundus- ja müügijuht

Mõistlik on läbi mõelda kogu aia valgustuslahendus tervikuna.

Postvalgusti saab paigaldada eri kõrgusele vastavalt posti kõrgusele või sellele, kui sügavale post kaevata. Pollarvalgusteid leidub samuti mitmes eri kõrguses. Sama tüüpi, ent eri kõrgustes valgustite kasutamine aias annab omanäolise tulemuse.

Põneva lahendusena võib valgusteid kasutada ka krundi piiri tähistamiseks.

Elamu enda valgustamisel on kõige olulisemad kohad kahtlemata sissekäigud. Valgusti paigutatakse kas välisukse kohale või kõrvale.

Soovi korral võib valgustada kogu maja, paigutades valgustid seinale sobivate vahedega.

Seinale paigaldatavad valgustid on kas allapoole, ülespoole või nii alla kui ka üles suunatud valgusega. Siin peab vaatama, milline valgusvoog on kõige sobivam.

Kui on vaja valgustada kohta, kus pidevalt ei viibita, soovitame kasutada hämaralüliti-liikumisanduriga mudeleid. Sellised lambid lülituvad automaatselt sisse, kui saabub pimedus ja läheduses on liikumist.

Liikumisanduriga valgusteid kasutatakse palju ka sissekäikude valgustamiseks. Kuigi hinnaklassilt kallimad, annavad nad kokkuvõttes korraliku säästuefekti.

Lakke paigaldatavad välisvalgustid sobivad hästi varikatustele või näiteks rõdualuse või garaažiesise valgustamiseks, postvalgusteid saab peale kõnniteede valgustamise edukalt kasutada ka terrassinurkades.

Värava- ja trepipostidele saab valgusti paigaldada väikese, 15 cm kõrguse valgustiga samas toonis müürijala abil.

Valgusti peab vastu pidama

Allikas: OÜ Alppilux

Eesti kliendi jaoks on oluline asjaolu, et meie suhteliselt niiskes kliimas oleks valgustid hooldusvabad.

Kõige paremini peavad ilmale vastu alumiiniumist ja puhtast vasest valmistatud klaaskuplitega valgustid, mis on kaetud UV-kindlate materjalidega. IP44 kaitseastmega välisvalgustid töötavad suurepäraselt iga ilmaga. UV-kindel pinnatöötlus kaitseb valgustit ilmastikumõjude eest.

Välisvalgustil on oluline valgusallika vahetamise lihtsus. Näiteks Averia-sarja seina-, lae- ja postivalgustite puhul piisab vaid klaaskupli eemaldamisest, et valgusallikat vahetada. Pollarvalgustite puhul on vaja eemaldada ka pealmine reflektor.

Kuidas välisvalgustit valida ja paigaldada

 • Tehke endale selgeks, millist valgustust soovite: kas on vaja töövalgust (autokoht, garaaž, liikumisteed), aiakujundust, miljöövalgust või kohtvalgust?
 • Kõige lihtsam on välisvalgusteid planeerida ja paigaldada samal ajal maja ehituse ja aia rajamisega. Pisut keerulisem on siis, kui maja ja aed on juba valmis. Kaevetööd kaablite ja maatugede paigaldamiseks võivad juba istutatud puid või õitsvaid taimi häirida.
 • Valgusti maatugede paigaldamisel tuleb kindlasti meeles pidada: kui liivases pinnases piisab, et posti fikseeriv maatugi jääb 50 cm sügavusele, siis raskemas pinnases (savimullad jne) peab paigaldussügavus olema vähemalt 80 cm, et jääda allapoole külmumispiiri.

Allikas: OÜ Alppilux

IP kaitseastmed

 • IPX3 - vihmakindel (kuni 60Y vertikaalist)
 • IPX4 - pritsmekindel igas suunas
 • IPX5 - veejoakindel igas suunas
 • IPX6 - lainekindel (laevatekid)
 • IPX7 - sukelduskindel
 • IP4X - kaitstud 1 mm-st suurema tolmu eest
 • IP5X - küllaldane tööks tolmuses keskkonnas
 • IP6X - täiesti tolmukindel