Majakarbi rajamine sööb enim närve

Äripäev


Äripäev 18.02.2008
Kaili Tamm
1Partner Kinnisvara maade ja majade konsultant

Kui vaba aega jagub piisavalt ja soov omanäolise kodu järele suur, tasub pikk, kallis ja aeganõudev protsess ette võtta ning täiesti nullist alustada. Kui elutempo pigem kiire, tasuks kinnisvaraturul ringi vaadata, sest valmis majade pakkumisi turul hetkel jagub.

Saadaval on nii siseviimistlusega kui ka ilma ehk niinimetatud valge karbi kujul olevaid objekte. Viimane variant annab muidugi võimaluse teha kõik oma maitse järgi. Samas on kõige koledam, mustem ja aeganõudvam ehitusetapp sel puhul juba läbitud. Jääb üle veel vaid uue kodu sisustamine. Pealegi neil, kel soov kevadel majja sisse kolida, hoiaks see vähemalt aasta, isegi poolteist aega ja närve kokku.

Praeguse turusituatsiooni põhjal on küll palju pinnasondeerijaid ja huvilisi, kuid ostuotsuseid tehakse harva. Loodetakse, et turg langeb veel ning seetõttu lükatakse ka ostuotsust aina edasi. Suurele hinnalangusele enam loota ei maksa, kuna eramute hinnad on nüüdseks saavutanud oma põhja ja ostu ei ole mõistlik pikalt edasi lükata.

Pealegi ei ole eramute müüjad üldjuhul sellises hädas nagu korterite müüjad hetkel on. Poolmuidu ei ole sunnitud keegi oma kinnisvara käest ära andma. Erinevalt korterimüüjatest puudub enamikul eramumüüjatel ka müügisurve.

Ostjad saavad lihtsal moel ise järele kontrollida, kas hindades on õhku, mida välja lasta. Uue maja puhul on see lihtne - aluseks tuleks võtta maja kasulik pind ruutmeetrites ja korrutada see praegu kehtivate ehituse ruutmeetrihindadega.

Saadud tulemusele tuleks liita veel 10% ehitustööde maksumusest, mis sisaldab kõikvõimalikke maja projektikulusid, lisaks väljaminekud alati kaasnevatesse üllatustöödesse ning muudatustesse.

Lõpuks ei tohiks saadud summale unustada liita krundi, haljastuse ja piirdeaia maksumust. Olen kindel, et pärast sellist arvutust näevad majaotsijad võrreldes praegu pakutavate valmis majade ja majakarpide hinnatasemetega nullist ehitama hakkamise täiendavat kulukust. Ehitushinnaks ei ole muidugi mõistlik võtta kõige madalamat ega ka kõige kõrgemat.

Siin kehtib tuntud ütlus, et kõige kallim ei pruugi olla kõige parem, aga kõige odavam on kindlasti kõige halvem. Kuna praegu on ehitusturule odavpakkujaid tekkinud kui seeni pärast vihma, võibki see eksitavaks osutuda.

Head maja ei ole võimalik ehitada odavalt ja kiirelt.

Vanemate majade puhul on pisut keerulisem, kuna hinna määramisel tuleks arvestada lisaks ka remondi- või ümberehitustööde maksumusega. See annab muidugi ostjatele hea eelise hinnaläbirääkimistel.

Tihti küsitakse maakleri käest juba telefoni teel kauplemisvõimaluste kohta. Kinnisvaratehingutes on alati mingi tingimisruum, kuid seda ei ole võimalik telefoni teel ette öelda.

Esmalt tuleks objektiga tutvuda ning selle sobilikkuses veenduda. Alles seejärel oleks asjalik hinna üle kauplemiseks omapoolsed mõistlikud argumendid esitada.

Kui seda teha heatahtlikult ja viisakas vormis, leebub ka kõige jäigem müüja ning hinnakompromiss on saavutatud. Väga palju sõltub muidugi ka maakleri läbirääkimisoskustest ja professionaalsest maaklerist võib mõlemaid osapooli rahuldava hinnani jõudmisel väga palju abi olla.

Meelde tuleks jätta, et passiivne kuulutuste jälgimine erilist mõtet ei oma. Kui midagi meeldima hakkab, peaks omapoolseid pakkumisi julgemalt tegema. Muidu võib heast ja sobilikust asjast lihtsalt ilma jääda. Olukorras, kus uusi kommunikatsioonidega varustatud eramukrunte niipea massiliselt juurde tulemas ei ole, oleks uue kodu soetamisel valmis maja ostmine kindlasti kõige kiirem ja närvesäästvam valik.