Klaasplokk ilmestab ruumi

Äripäev


Äripäev 20.02.2008
Merit Männi
aripaev@aripaev.ee

Klaasplokk on leidnud kindla koha sisekujunduselemendina. Neid on võimalik kasutada nii üksikute avatäitjatena kui ka näiteks ruumide eraldamise eesmärgil tervete seinasüsteemidena.

Klaastelliseid, teise nimetusega klaasplokke, on ehituses kasutatud juba aastakümneid. Nõukogude ajal ehitatud hoonetes kasutatigi neid põhiliselt avade täitena, varjamaks kas sissetulevat valgust näiteks vanglates ja kolooniates, või seda, mida keegi näha ei tohtinud, näiteks saunades, duširuumides, tualettides, toiduainetööstuse tsehhides jm.

Värvivalik plokkidel seinast seina

Kui paarikümne aasta eest olid klaasplokid pehmelt öeldes nigela kvaliteediga, rääkimata pea olematust suuruse- ja värvivalikust, siis tänapäeval on olukord hoopis teine. Kes soovib oma korteri või elumaja interjööri elavdada, ehitades sinna klaasplokkidest vaheseina, see peab arvestama väga laia tootevalikuga ehitusmaterjalide kaupluses.

"Klaasploki eeliseks ongi tema sisekujunduslik omadus, suur värvivalik ja erinevad klaasidekoorid," ütles K-rautakesko siseviimistluse tootejuht Mati Maalder. Tema sõnul pole klaasploki kasutamisel mingeid piiranguid, neid saab üksikute seinaosadena kasutada näiteks saunas, duširuumis, köögis ja esikus.

Eramutes on klaasploki ülesandeks muuta ruum valgusküllasemaks ja anda siledale seinale uus lahendus, seinaelementidena kasutatakse neid aga peamiselt bürooruumides, ujulates ja kortermajades. Samuti on need küllalt vastupidavad, et kasutada neid näiteks maja välisseina ilmestamiseks ning isegi kõnniteede ja katuseakende, võlvide ning kuppelvõlvide ehitamisel.

OÜ Koidula Ehituskaup müüja Mati Vanaisak nentis, et Järvamaa inimeste seas ei ole väga suurt populaarsust kogunud, seda näitavad ka läbimüüginumbrid.

klaasplokk.jpg

Paigaldamisega saab hakkama igaüks

"Üsna harva ostetakse, ja kui, siis mõned üksikud plokid, mida kasutatakse näiteks kipsplaadist vaheseina ilmestamiseks. Terve vaheseina ehitamiseks minevat kogust pole meie käest veel tellitud," teadis ta.

Vanaisaku selgitusel peaks klaasplokkide paigaldamisega hakkama saama igaüks, kes veidikenegi ehitus- ja remonditöödega kokku puutunud. Kes aga oma oskustes kahtleb, sellel soovitab Vanaisak pöörduda õppinud meistrimeeste poole.

Mati Maalder rõhutas, et klaasplokkide ostmisel tasuks kindlasti pöörata tähelepanu sellele, et kuigi esmapilgul võivad erinevates tehastes toodetud klaasplokid välismõõtudelt klappida, võivad neil olla erinevad paigaldussooned, mis ei pruugi omavahel ühtida. "Kuna toode valmistatakse kõrgel temperatuuril, siis sellest tulenevalt võib eri tootjate poolt eri ajal valmistatud plokkidel esineda ka toonivahesid," hoiatas ta.

Tasub eelistada ühte tootjat

Klaasplokkide paigaldamiseks kasutatakse nii tavalist mörti kui ka spetsiaalseid klaasplokisegusid, vastavalt tootja soovitusele ja tegija äranägemisele. Kindla vuugilaiuse saavutamiseks kasutatakse vastava laiusega vuugiriste. Vuugid saab üle siluda sobivat tooni vuugiseguga või silikooniga.

Teine, kiirem ja puhtam paigaldusviis on kasutada vastavaid plastik- või metall-liiste. Sellel puhul kinnitatakse plokid spetsiaalse liimiga. Ka tasub silmas pidada, et klaasplokkidest valmistatav ruumiosa oleks paigaldatud kindlale aluspinnale ning vajadusel seotud 2-4 mm armatuurvõrgu abil kõrvalseina või -laega.

Kommentaar

 

Indrek Anderson
eramaja omanik

Majas toimuvad praegu suuremat sorti ümberehitustööd ja plaanis on ka WC ja vannitoa laiendamine.

Arutasime ka võimalust, et vannitoa köögiga külgnevasse seina "istutada" mõned värvilised klaasplokid. See annaks ruumile põnevama ilme, ning kuna vannitoas akent pole, pääseks klaasplokkide kaudu sisse ka veidi valgust.

Plokk sobib erinevatesse ruumidesse

 • Siseruumides asuvate vaheseinte ehitamiseks.
 • Hoone välispindade ilmestamiseks.
 • Vannitoas, köögis, saunas.
 • Pärast klaasplokkide paigaldamist tuleks need puhastada võimalikult kiiresti. Kui segu on juba kuivanud, võib puhastamine klaasi kriimustada.
 • Klaasplokkidest sein püsib sileda pinna tõttu kauem puhtana kui tavaline viimistletud sein.
 • Klaasseina igapäevaseks puhastamiseks sobivad mitteabrasiivsed klaasipuhastusvahendid.
 • Klaasploki standardmõõdud on 19×19; 24×24 ja 33×33 cm, lisaks erinevad nurgaelemendid, kaarjad ja tugev-datud (kuulikindlad) plokid.

Klaasplokkide (19×19×8 cm) ja hind kroonides

 • Weck Green 89
 • Weck Grey 89
 • 19/O roosa 85
 • 19/O pruun 85
 • Weck White 65
 • 908/Y värvitu 36