Okstest saab jagu väärt töövahendiga

Oma Maja


Äripäev 03.03.2008
Marina Tigasing

Puuokste lõikamine pole naljaasi, eriti veel kesiste töövahenditega. Vana tarkus, et küll üks ja ainuke tööriist ajab asja ära, enam ei kehti. Iga töö jaoks on omad vahendid, mis teevad toimetamise lihtsaks ja kiireks.

Oksakääride lai valik paneb isegi professionaalsel aednikul pea ringi käima, kuna häid tooteid tuleb tootjatelt hulgaliselt. Tegelikult on õige tööriista leidmisel kaks lihtsat põhireeglit, millest kinnipidamisel ei kahetseta oma ostu ega hoita kiidusõnadega tagasi.

"Esimene ja kõige tähtsam põhireegel on, et ostuotsuse teeb inimese käsi. Milline tööriist on tema käele kõige mugav ning milline tundub nagu oma," selgitab Sirje Avingu, Mauriks ASi kaupluse Agricenter agronoom-müüja.

Oksakääre ega mis tahes muud tööriista ei osteta ju ainult üheks kasutuskorraks, vaid ikka aastateks ning kui tööriista on ebamugav käsitseda, siis suure tõenäosusega ostetakse uus.

Teine tähtis põhireegel, mida kiputakse suures ostutuhinas unustama, on tööriista kasutuse tihedusvajadus.

Ostuvaliku lihtsustamiseks on firma Gardena jaganud kõik tööriistad spetsiaalsete märgistustega rühmadesse. Hinnavahe oksakääride puhul tuleb selgelt esile kasutatavast vedrusüsteemist.

Oksakäärid pidagu vastu

Fiskars pakub oksakääre, mis on paljude aednike ja kodukasutajate kõrge hinnangu saanud. Oksakääride ergonoomilised käepidemed on valmistatud väga tugevast polüamiidist ning lõiketerad on roostevabast terasest.

"Enamikul Fiskarsi oksakääridel on spiraalvedru, mis kipub pikaajalisel töötamisel ära hüppama, samas on käärid kaalult kerged ja liiguvad lihtsalt. Professionaalseks tööks need siiski eriti ei sobi," leiab Avingu.

Muidugi võib oksakäärid soetada ka tundmatu firma tootevalikust. Käärid on odavad ja saavad okste lõikamisega hakkama, kuid kehva sulami tõttu ei kesta nad kuigi kaua ja kokku on hoitud ka ergonoomilisuse pealt.

Ladvalõikurid on nii Gardenal kui ka Fiskarsil olemas isegi kõige nõudlikumale kasutajale. Ka ladvalõikuri ostul ei tohi eirata kahte peamist valikureeglit. Ning enne lõpliku ostuotsust tuleks selgeks teha, kui kõrgelt on vaja oksi lõigata.

"Gardenal on tootevalikus universaalne pikendatav teleskoopvars, mida on võimalik pikendada kuni 2,9 meetrini. Universaalne selle poolest, et selle varre külge on võimalik panna oksasaagi, kääre, tange jne," selgitab Avingu.

Lõikurid mitmeks tööks

Fiskars pakub vastukaaluks ladvalõikurit, millele on võimalik erinev lõikenurk seadistada ning samuti saab sellega ideaalselt põõsaaluseid puhastada. "Toote puuduseks on aga see, et kui on vaja kõrgemaid oksi lõigata, tuleb selleks pikem vars juurde osta. Ning seda vart saab kasutata veel ainult oksasae ja õunakorjajaga," lisab ta.

Vähetuntud firmade tootevalikust saab küll tööriista väga odavalt, kuid kokku on hoitud ülekande süsteemi pealt. Samuti on kinnitused küsitava kvaliteediga, ka teleskoopvarre lukustussüsteem kulub ajapikku ära ning hakkab logisema.

Ülekanne lihtsustab tööd

Pikkade vartega oksalõikurid tulevad tavaliselt päevakorda siis, kui lõigata on vaja suurema läbimõõduga oksi nii kõrgemalt kui ka maapinna lähedalt. "Kui on vaja lõigata suuremaid oksi ja lõikama hakkab naisterahvas, siis soovitan vaadata alati ülekandega lõikurid. Sest naiste kätes pole tavaliselt nii palju jõudu ja käetõmbe tugevus on väiksem," toonitab Avingu.

Hekikääre saab kasutada väga erinevatel lõikamistöödel: põõsaste kujundamisel ja kärpimisel, heki lõikamisel ja paljudel muudel töödel. Kuid kõige aluseks on ikkagi kasutusmugavus ehk mis on kasutaja käele kõige parem.

Ka ei tohiks hekikäärid rasked olla. Kerge kaal ja ergonoomilise kujuga käepidemed muudavad töö mugavamaks. Lisaks võimaldavad kahetüüpsed terad oksi paremini terade vahel hoida ja lõiketöö läheb ladusamalt.

Teritada ja hooldada tuleb ka

Teritamine ja hooldus tagab tööriista pika eluea ja tõhusama kasutuse.

Tööriista teritamisele kulub vaid paar minutit ja abimees on sama hea kui uuest peast ning selle võib valmis panna järgmiseks kasutuskorraks.

"Praegu teeb ainult Fiskars oma toodetele teritajaid. Teeb nii universaalseid kui ka selliseid, millega saab teritada vaid kirveid ja kääre," selgitab Sirje Avingu.

Samuti võib igaüks osta spetsiaalse hoolduskomplekti, kuhu kuulub teemantviil ja õli ning kõik vajalikud juhendid on pakendisse kaasa pandud.

Kellel aga töövahendite teritamise osas kogemused täielikult puuduvad, soovitab Sirje Avingu usaldada selline vastutusrikas töö kogenud meistri hooleks.

Aiatööriistade puhkusperiood algab enamasti hooaja lõppedes. Korralik hooldus, puhastamine ja õigetes tingimustes hoidmine pikendab iga tööriista kasutusaega. Talveks ära pannes tuleb töövahendid esmalt korralikult puhastada ja seejärel õlitada.

Erilise hoolega tuleks suhtuda tööriistadesse, mille mehhanismides on vedrud ja ülekandesüsteemid.

Kommentaar

Maive Juudas
Hobiaednik Kuressaarest

Olen juba kolm aastat kasutanud Fiskarsi aiatööriistu ja olen nendega rahul. Ühe suve jooksul, enne seda kui ei kasutanud veel Fiskarsit, vahetasin kolm labidat välja, kvaliteet oli nii kehva, et lagunesid täiesti ära. Siis otsustasime, et aitab, ja ostsime korralikud labidad. Tööriistad on kerged ja mugavad, pole ühtegi veel katki läinud.

Kõige kallimad on ladvalõikurid

  • oksakäärid 1559-342 k
  • ladvalõikurid 294-1038 kr
  • pikkade vartega oksalõikur 249-564 kr
  • hekikäärid 382-646 kr
  • oksasaag 159-298 kr
  • Hoolduskomplekt sisaldab määrdeõli ja teemantviili 138 kr
  • kirve- ja noateritaja 132 kr

Allikas: Fiskarsi tööriistade hinnakiri 2008