Metallist ja klaasist aiavalgustid kannatavad ilmamuutusi kõige enam

Äripäev


Äripäev 11.06.2008
Ketlin Priilinn
aripaev@aripaev.ee

Aiavalgusti praktilisuse mõõdupuuks on lisaks hinnale pirnivahetamise võimalus ning niiskuskindlus.

"Valgustit valides peaks mõtlema sellele, mida soovitakse valgustada - kas teed, taimi, majaseina või muud," selgitab Hektor Light ASi projektijuht Eleri Mägi. Samuti tasub veenduda, et lamp oleks niiskus- ja tolmukindel.

Aluseks on varjude mäng

Onninen ASi kliendihalduri Martin Kurvitsa sõnul oleneb valik inimese maitsest. Samas ei saa mööda vaadata peale toote hinna ka valgustamisele kuluvast elektrist.

Siiski soovitab ta aialambi valikul panna rõhku eelkõige aiakujundusele, miljööle ja soovitud miljööle - mida esile tuua, mida varju jätta. Siin on mänguvõteteks kohtvalgustid, üldvalgustid, teerajavalgustid. Viimased on üks olulisim liik.

Näiteks maja sissekäigu juures on valgusti tõhus vaid ukse kõrval või kohal.

aialamp.jpg

Materjali poolest soovitab Kurvits eelistada metallist ja klaasist mudeleid, kuna need peavad ilmamuutustele kõige paremini vastu. Ka peaks uurima, kui lihtsalt on pirn vahetatav. "Välisvalgustid peaksid olema vähemalt IP44 kaitseastmega," hoiatab ta.

Kõige lihtsam on välisvalgusteid planeerida ja paigaldada üheaegselt maja ehituse ja aia rajamisega.

Valmis aia ja maja puhul on asi keerulisem - võivad ju takkajärgi kaevetööd taimestiku rikkuda.

Kui soovitakse valgustada kohta, kus pidevalt ei viibita, on abiks hämaralüliti-liikumisandur, mis lülitab lambid sisse, kui saabub pimedus või lambi läheduses on mingit liikumist.

Saab hakkama ka tõrvikuga

Kristian Kalgan Hortese aianduskeskusest pakub aialambile alternatiivina tõrvikuid - jääb ju siis juhtmete ning elektrikuluga mässamine ära.

Vooluvõrgust töötavate aialampide puhul soovitab ta kasutada 15vatiseid pirne, mis ei lähe liiga tuliseks ja taluvad ka vihmapiisku.

Veel säästlikumad ja kestvamad on LED-lambid, mis 1- 2 vati hahkvel virvatulukestena külmaks jäävadki.

Kommentaar

Kerli Saar, maja- ja suvilaomanik

Oma maja juures otsustasime perega kasutada maasse süvistatud aiavalgusteid, kuna need on vastavalt meie maitsele meeldivalt tagasihoidlikud - valgustit ennast pole peaaegu nähagi, paistab üksnes valgus.

Samas täidavad need väga hästi oma praktilist eesmärki - valgustavad teed. Tõenäoliselt on millalgi plaanis teha mingi sarnane lahendus ka suvilasse.

Hind

Hinnad kroonides

  • Tavalised aiavalgustid alates 500
  • Süvistatud valgustid alates 500
  • Aiatõrvikud 20-725

Allikas: Äripäev