Murutraktoriga niidad, puhastad ja koristad

Oma Maja


Äripäev 07.07.2008
Katrin Romanenkov
aripaev@aripaev.ee

Moodne murutraktor oskab peale niitmise veel palju muudki, mis teeb aiapidaja elu oluliselt lihtsamaks.

Et murutraktori valik oleks otstarbekas ja omanik temast võimalikult suurt kasu saaks, tuleks eelnevalt tähelepanu pöörata mitmele asjaolule.

Mecro tootejuhi Risto Leidsaare sõnul tuleks esimesena suunata pilk aeda ja mõelda läbi oma vajadused. "Olulised nüansid, millele tähelepanu pöörata on kindlasti see, kui suur on niidetav ala, kas seal on palju puid, põõsaid ja ehitisi ning kas tegu on sileda või künkliku maaga," räägib ta.

"Samuti tuleks hinnata seda, kui palju on omanikul aega igakordsele murupügamisele pühendada, kui sageli on seda plaanis teha ning milline peaks jääma tulemus," selgitab Leidsaar. "Lisaks oleks hea läbi mõelda, kas peale muruniitmise on masinale veel mingeid tingimusi ja kasutusalasid."

murutraktor2.jpg

Lihtsama murutraktori saab 20 000 krooniga

Väiksemate ja mitte väga liigendatud murupindade hooldamiseks sobivad niinimetatud pealistutavad muruniidukid, mille lõikelaius on kuni 63 cm. Selline masin ei ole küll oluliselt efektiivsem kui tavaline muruniiduk, kuid mugavam. Ka on selle hind kõige soodsam, jäädes alla 20 000 krooni.

Kui ei ole aega niita muru sageli ja regulaarselt ning niitmist vajav pind on suur, on kõige mõistlikum valik klassikaline masina põhja all paikneva niiduseadmega murutraktor. Enamasti on nendel masinatel küljele väljastamise ja multšimise võimalus ning saadud tulemus on igati kvaliteetne ning sobiv kodumaja ümbruse pidevalt kasutatavatele muruplatsidele.

Eesasuva niiduseadmega suuremad võimalused

Korrektsema ja ilusama tulemuse saab koguriga murutraktoriga, mis kõik niidetud muru kokku kogub. Koguriga masinaga saab sügisel ka väga efektiivselt puulehti koristada. "Spetsiaalsed, integreeritud koguriga traktorid on murulõikmete kogumisel kindlasti efektiivsemad universaalsetest järelveetavatest muru- ja lehekoguritest," ütleb Kesko Agro Eesti varuosade tootegrupi juht Toomas Rebane.

Tugevasti liigendatud, paljude puude ja põõsastega aia niitmiseks on sobivaim eesasetseva niiduseadmega murutraktor ehk raider. Eesasetsev niiduseade võimaldab edukalt niita muruplatsi servadest ja nurkadest, puude ümbert ja põõsaste alt.

Samuti on raideriga võimalik liita suur hulk lisaseadmeid kõikvõimalike aiatööde tegemiseks. Niiduseadme saab asendada harjaga kõnniteede puhastamiseks, lumepuhuriga lume koristamiseks, muruõhutajaga sambla ja umbrohu eemaldamiseks, hooldusniidukiga kõrge heina niitmiseks ja jäätmaade hooldamiseks.

Koduaia niiduk maksab alla 100 000 krooni

Murutraktori hinna määravad mootori võimsus ja masina valmistamiseks kasutatud materjalid, konstruktsioon ja roostekvaliteet ning loomulikult lisamugavused.

Samade tehniliste näitajate puhul on kallima hinnaga traktorid üldjuhul vastupidavama konstruktsiooni ja parema roostekvaliteediga.

murutraktor1.jpg

"Samas, mida vähem on niidetavat murupinda, seda põhjendatum on lihtsama masina valik," ütleb Rebane.

Klassikaliste murutraktorite hinnad algavad 20 000 kroonist ja ulatuvad 150 000 kroonini. Rebase sõnul on üle 100 000 krooni maksvad paljude lisavõimalustega murutraktorid enamasti professionaalsed masinad, mis mõeldud siiski pigem raha teenimiseks kui koduaia hooldamiseks.

Kodukasutuseks mõeldud murutraktoreid on üsna lihtne hooldada ja sellega peaks igaüks ise hakkama saama. "Tavahooldus seisneb regulaarses mootoriõli, filtrite ja rihma vahetuses, lõiketerade seisukorra jälgimises ning masina puhastamises pärast iga niitmiskorda," selgitab Mecro tootejuht Leidsaar.

"Üldiselt on masinatel kaasas põhjalik eestikeelne kasutusjuhend, kus on kirjas kõik, mis on masina õigeks hoolduseks vaja teha," lisab ta. Kui ise ei soovi hooldustöid teostada, siis on võib masina viia ka spetsiaalsesse hooldusesse, kus tehakse kõik vajalikud tööd ning on olemas lai valik varuosasid.