Purskkaevu valikul tuleb arvestada aia ja hoonete arhitektuuriga

Äripäev


Äripäev 06.08.2008
Eneken Laasme
aripaev@aripaev.ee

Purskkaev kui nõudlik aiakujunduselement peab sobima maja, aia, kõikide vaadete ning ka perega, kelle aeda see kaunistab.

Purskkaevu soovi korral küsitakse OÜs Haljastusteenused müügi- ja turundusjuht Eva Luigase sõnul kliendilt esmalt miks ja seejärel milline. Alles siis saab mõelda, kuhu. Kuidas-küsimus tuleb tegijal endal lahendada.

"Purskkaevu tehes tuleks lähtuda oma aia suurusest, siis teha sobiva suuruse ja kujuga süvend või paigaldada vann ja seejärel valida purskkaevu pump," kirjeldas Haabersti K-Rauta teenindusjuht Kaia Tõll töö etappe.

OÜ Lilleparun juhataja Elar Piiri sõnul võiks purskkaevu rajada maapinnast kõrgemale, sest siis on hea seda talveks tühjendada, ning purskkaevu ümber võiks olla ka taimestik, sest ainult voolav vesi ja kivid ei paku just romantilist vaatepilti.

"Valida võib kas avatud veega tiigi või kinnise veereservuaariga purskkaevu," sõnas OÜ Ehitus Service/Bauhof tootejuht Tiina Toodo. Tiigi rajamisel tuleb kasutada spetsiaalset tiigikilet, mitte aiakilet. Piir soovitab valgustusega purskkaeve, kus on vee all eri värvidega valgustid. Valgustusega pumpade küljes on veekindlad lambid, mis pimedas põledes pakuvad tõeliselt kaunist vaatepilti.

Aias võib olla nii kivide vahelt purskuv veejuga ka ilma igasuguse veesilmata, mõni peenrasse paigutatud kuju või siis korralik suur taimede ja purskkaevuga aiatiik. OÜ Ehitus Service/Bauhof arendusjuht Heldi Rehemaa soovitas aiatiigi puhul, kui pinnas vähegi lubab, süvendada auk ja vooderdada see spetsiaalse tiigikilega, mille peale panna graniitkivid. Selline aiatiik-purskkaev jääb kõige loomulikum, kuju on unikaalne ja see sobitub kõige paremini valitud aiaossa.

"Purskkaev võiks olla lihtsalt teisaldatav ja muudetav nii oma välimuselt kui ka värvilt," sõnas OÜ Skulptuurikoda skulptor Kain Rezev. Tema ei soovita kliendil ehitada kilest tiiki, kus põhi on kividega kaetud. "Sellise tiigi hooldamine võrdub iga-aastase tiigi laialilammutamisega ja see nõuab aega."

Luigase arvates võiksid inimesed, kes soovivad purskkaevu ja kavatsevad seda edaspidi ise hooldada, kõigepealt katsetada väiksema veesilma peal. "Kui aasta otsa on pisike purskkaev end õigustanud ja pererahvale rohkem rõõmu kui peavalu valmistanud, võiks midagi statsionaarsemat ehitama hakata," lisas spetsialist.

Hind

Vesist silmailu leiab igas hinnaklassis

 • Pisike plastikust tiigikorpus 500-600 kr.
 • Väike purskkaevukomplekt (pump, filter, otsikud) 1500 kr (lisanduvad veevoolikud, elektrijuhtmed, sh nende peitmine ja ühendamine, hooldustarbed).
 • Valubetoonist purskkaev 8000 kr.
 • Plastikust tiigikorpuse asemel kasutatav basseinikile/geomembraan - tükk mõõtudega 3 x 4 m maksab 900 kr.
 • Geotekstiil, mis kaitseb kilet mõlemalt poolt, 60 kr/m2.
 • 450 l/tunnis pumpav pump 435 kr.
 • Väga võimsate lisadega pump 12 000 kr või enamgi.
 • Oase väikse võimsusega madal lihtne purskkaev, säbruline juga 263 kr.
 • Filtral 5000UVC Oase, mis töötab nii tiigi puhastajana, pumba kui ka purskkaevuna + UVC-filter - 5139 kr.
 • Väikesed kalakujulised purskkaevud 200-300 kr.
 • Suured kliendi komplekteeritavad purskkaevud 50 000-75 000 kr.

Pane tähele

Purskkaevu rajades arvesta laste ja loomadega.

Purskkaevu puhul tuleb arvestada:

 • lastega - igasugune veesilm peab olema kõigile pereliikmetele ohutu. Kui peres on väikelapsi, ei tohi veesügavus olla üle 20 cm.
 • koduloomadega - vees väsimatult sulistav koer rikub vee kvaliteeti ja kogu ehitist.
 • asukohaga - veesilmale peaks langema nii päikest kui ka varju. Suurtest puudest ja põõsastest tuleks ta kaugemale ehitada, et allalangevad lehed-okkad ja puudel istuvad linnud ei rikuks vee puhtust ega läbipaistvust.
 • vaadetega - kui barokse purskkaevu tausta ehib naabrimehe kompostihunnik, tuleb panustada ka ebasobivate vaadete varjamisele.

Purskkaevu hooldades tuleb silmas pidada, et:

 • vees ei tohi olla lehti, vetikaid, putukaid ega muud prahti. Vette on soovitav lisada abiaineid, mis aitavad veel puhtana püsida. Vetikaid saab eemaldada nii võrguga välja korjates kui ka keemiliselt tõrjudes. Vetikate teke sõltub aastaajast, temperatuurist, pumbast ja filtri olemasolust, millega vett tiigis ringi aetakse. Kohe alguses tuleks kasutada vetikatõrjet või UV-lampe, et vesi ei rikneks.