Autorid pole rahul võidusamba viimistlusega


BNS 08.08.2008

Võidusamba autorid said Tšehhi tehases monumendi osa nähes ebameeldiva üllatuse osaliseks, kuna viimistlus jättis soovida, kirjutab Eesti Päevaleht.

Ühe autori, Rainer Sternfeldi sõnul tuli ebameeldivaks üllatuseks samba päevavalguses oleva versiooni viimistlus. "Arvasime seni, et päevavalguses postamendiga probleeme pole ning ootamatusi võib ette tulla öise lahendusega, kuid tulemus oli hoopis vastupidine," ütles Sternfeld ajalehele.

Ta selgitas, et samba päevasel versioonil olid puudu näiteks kinnituspoltide katted, lahendamata olid vuugivahed ja samuti tekitasid diskussiooni nurgadetailid. "Ühtlasi oli puudusi samba sisemises konstruktsioonis," lisas Sternfeld.

Autorid valisid Sternfeldi sõnul tšehhide esitatud vuugivahede ja nurgadetailide kavandite seast välja sobilikumad, mis lähevad edasi viimistlemisele.

Visuaalse poole pealt on Sternfeldi sõnul suurim probleem valgustus. "Andsime tšehhidele juhised ja tuleb katsetada eri versioone," sõnas autor.

Samuti märkis ta, et ei saa välistada samba ristiga seotud võimalikke probleeme. "Ristiga tõsine töö alles tuleb, see oli kõigest postament," nentis ta.

Lõppversioon peaks autoriteni jõudma augusti lõpuks, kuid kui ka seal esineb probleeme, tuleb need siiski parandada.

Päevavalguse katsetamiseks pannakse samba ristiosa varem Tšehhis kokku ja proovitakse eri elemente, et kontrollida lõppviimistlust. Seejärel võetakse rist lahti, tuuakse Eestisse ja pannakse siin uuesti kokku, kirjutab Eesti Päevaleht.