Kallis aknavahetus võib korraliku hoolduse puhul oodata


Äripäev 03.09.2003
Pille Kõresaar

Allikas: Alar Sutt
Fenestra AS

Uute akende tellimine on viimasel ajal trend. Uusi aknaid rutatakse tellima ka siis, kui aken vajaks lihtsat iluravi.

Tänapäeva mõistes kaasaegsed aknad ja rõduuksed peavad olema korrektse välimusega, suletud asendis piisavalt õhu- ja sadeveetihedad, pidama vastu tuule survele ja hästi isoleerima tänavamüra, kaitsma talvepakase ja suvekuumuse eest. Aknaid ja rõduuksi peab olema mugav avada, sulgeda ning hooldada.

Paljusid eeltoodud tingimusi võib täita ka sajandeid vana, aga hästihooldatud aken, nii et lihtsalt vanuse pärast ei ole küll mõtet hakata puitaknaid välja vahetama, rõhutab ASi Fenestra müügijuht Alar Sutt. Pigem võiks leida võimaluse, kuidas ajaloolist profiili rikkumata lisada aknale klaaspaketid ja tihendid.

Aknaid tuleks kontrollida iga kahe aasta tagant, ka siis, kui suurem remont ei ole plaanis. Parandades jooksvalt värvikahjustused, pikeneb akende eluiga märgatavalt. Ka uued aknad vajavad hooldust, põhjamaine kliima võib värvi raamilt kooruma panna paari aastaga ja kaitsetu puu kahjustub kiiresti.

Puidurestauraator Tambet Leenurm soovitab, et enne uue akna tellima kiirustamist tuleks akna olukorda kriitiliselt hinnata. Selleks vaadatakse üle, kas aken avaneb ja sulgub korralikult, kas kõik akna osad töötavad ning kas on silmaga nähtavaid mädanevaid puitosi. Väga tihti on aken olnud pikka aega avamata ja akna tööle saamiseks piisab kergest kohendamisest. Enim kipuvad mädanema akna alumised osad, eriti kui aken on põhja suunas. Lõuna suunda avanevatel akendel kipub päikese tõttu jälle värv kooruma, selgitab Leenurm. Need ei ole suured vead, ja eriti ajaloolist väärtust omava akna puhul tuleks püüda kõigepealt kahjustunud akna osad välja vahetada. Kui aga aken avamisel praktiliselt kätte ära laguneb, tuleks mõelda väljavahetamisele.

Väga tihti vahetatakse välja aknad, mis tegelikult vajavad lihtsalt kohendamist ja n-ö iluravi. Iluravi tegemine on tunduvalt odavam kui uue akna tellimine, eriti kui rahalised vahendid on napid ja otsustatakse odavaima plastikakna kasuks.

Eestis 8–10 aastat tagasi alanud plastikaknabuum ei ole veel lõplikult vaibunud. Toivo Põdramägi, ASi Rakpuu Group müügiesindaja, räägib, et Soomes oli samasugune buum 70ndatel, kui plastaknaid massiliselt toodeti ja paigaldati. See, et tolleaegse 60 plastakna tootjafirma asemel on praegu kõigest paar, näitab, et põhjamaade kliimas plastik end ei õigusta.

Ultraviolettkiirgus ja temperatuuride suur kõikumine teeb plastiku rabedaks. Tänapäeval paigaldatakse Soomes plastikaknaid harva ja siis ka mitte eluhoonetele, ütleb Põdramägi.

Aken vajab väljavahetamist, kui:

  • tänavamüra kostab ruumidesse liiga intensiivselt;
  • aknad higistavad jahedal ajal ja jäätuvad talvel;
  • puit on kahjustatud suures ulatuses (näiteks on puit pehmenenud mädaniku tõttu, st ei ole võimalik enam kasutada kinnituskruvisid, naelu jms, pahteldada, värvida) ning kahjustusi ei ole võimalik enam restaureerida;
  • neid on raske ja ebamugav avada-sulgeda,
  • liigutamiseks on vaja mitut käepidet või osa neist on kadunud;
  • suletud raami vahelt tõmbab tuul või tuleb läbi sadevesi.