Õdus valgus õues ja toas

Oma Maja


Äripäev 06.10.2008
Triin Visnapuu

Sügiseti pimedas koduõues poriloikudes koperdamine ei pea olema paratamatus, läbimõeldud valgustamine aitab ohutu teeraja leida ka pimedal ajal ning toob südamesse sooja tunde.

Et valgustite valik on lai, tuleb enne poodi minekut väga täpselt läbi mõelda, mida te tegelikult tahate. Kas soovite valgustit kui disaini- ja kaunistuselementi või vajate lampi, mille esmane ülesanne on anda valgust?

ouevalgustid.jpg

Aed valgusta otstarbekohaselt

Ehituse ABC valgustiosakonna tootejuhi Karin Kaldlauri sõnul saab aiavalgustite hulgas valida tavaliste, säästu- ja LED-valgusallikate vahel, kuid nende kasutusalad on erinevad. "Näiteks peab arvestama sellega, et säästulampe ei ole soovitatav kasutada liikumisanduritega, vaid seal, kus tuli põleb pikemat aega," lausub Kaldlaur.

Ka Bauhofi elektrimaterjalide tootejuht Tauno Põld ütleb, et igal lambil on oma otstarve, ja toob näiteks LED-tehnoloogial põhinevad valgustid, mis on pigem dekoratiivsed, kuna nad eraldavad vähe valgust.

Aia valgustamisel ei pea siiski kujutlusvõimet tagasi hoidma - lampe saab kinnitada tavapärasel kombel seinale või panna rippuma, samuti on võimalus paigutada valgustiposte või kaevata tuled pinnase sisse. Kõik oleneb vajadustest.

Kuidas siiski vältida poriloiku astumist? Tee valgustamiseks võib kasutada eri suurusega valgustusposte või pinna sisse süvistatud lampe. Loomulikult ei ole kadunud ammu tuttavad liikumisanduriga valgustid, mida on mugav kasutada ka teistes aia pimedates nurkades.

Kaldlauri sõnul on koduõue valgustamisel võimalik kasutada ka hämaraandureid: kui läheb pimedaks, lülitab andur teie valgustid sisse ja nad põlevad kogu pimeda aja. Päevavalguse saabudes lülitab andur tuled automaatselt välja.

Päikeseenergial töötavaid valgusteid ei pea ei Põld ega Kaldlaur meie kliimas kuigi otstarbekaks. Siiski ei ole olukord lootusetu. "Kui on soov näiteks märgistada mingi rada, piisab patareide laadimiseks ka päevavalgusest," tõi Põld näite päikeseenergiavalgustite kasutusvõimalusest.

Samuti kiitis ta nende tulede mobiilsust, kuna neid on võimalik paigutada aias igale poole.

Toas peaks nägema vähemalt lülitit

Siseruumide valgustamisel on võimalusi veelgi rohkem kui õues. Mängu tulevad disain ja kokkusobivus ülejäänud interjööriga. "Üldjuhul on disainvalgustitega selline lugu, et need ei pruugi anda soovitud valgust, sest valgus ei pruugi kaunistustest läbi kumada ning ruum jääb hämaraks," hoiatab Põld.

Eralduv valgushulk ei pruugigi olla suurimaks määrajaks, kuid tihtipeale on ilu kõrval vaja ka valgust. Eriti öösiti.

"Kui disainvalgustit ei soovita , võib koridori paigaldada plafoonitüüpi valgusti, mis koos säästulambiga on säästlik ja annab piisava valguse, et oma kingapaelad kinni siduda," soovitab Põld.

Kaldlauri sõnul võib treppide ja ka koridoride valgustamiseks kasutada liikumisandureid või sisseehitatud anduritega valgusteid. Teise võimalusena toob ta välja veksellüliti, kuid see eeldab elektriku tööd enne siseviimistluse tegemist.

Põld soovitab treppidel kasutada LED-valgusteid, kuna need on säästlikud ja erinevates värvitoonides. Alles ehitusjärgus olevas kodus saab LED-valgusteid ehitada trepimademete sisse või n-ö uputada seina. "Treppidel võib kasutada LED-ribasid, mille juhtmed on õhukesed ja neid on kerge ära peita," tõi Põld välja ühe lahenduse.

Öösiti pimedas kobamine ei ole paratamatus. Igaüks võib leida sobiva lahenduse nii aeda kui ka tuppa, pidades silmas oma vajadusi, võimalusi ja kodu senist valguslahendust.