Puitkonstruktsioonid ja -ehitised vajavad väga head kaitset

AS Eskaro

eskaro-logo3.gif
eskaro-pudukaitse2.jpg

Puit on elav materjal, mis sisaldab niiskust. Saematerjalides ja puittoodetes on samasugune rakkude ehitus nagu kasvaval puul. Seetõttu imavad saelauad väga hästi vett ning rohkem piki- kui ristisuunas. Eeskätt õhuniiskuse, aga ka nt vihmavee toimel muutub puidus õhuniiskus. Suhtelise õhuniiskuse kõikumisel püüab puit tasakaalustada niiskuse sisaldust kuivab kokku või pundub, mistõttu lauad võivad tõmbuda kõveraks. Väga tähtis on vähendada puidu loomulikku omadust imada vett, kasutades selleks spetsiaalseid puidukaitsevahendeid.

Mida ette võtta puidu vaenlaste vastu?
Põhilised puidu vaenlased on mikroorganismid (hallitus, vetikad, bakterid ja seened) ning puidukahjurid. Hallitusseened moodustavad puidul erinevat värvi plekke ja kirmeid. Need seened ei hävita küll ligniini ja tselluloosi ega muuda üldjuhul puidu omadusi.

eskaro-pudukaitse3.jpg
See-eest hävitavad nad puitkatte dekoratiivsuse ja annavad märku puitu hävitavate seente olemasolust. Puitu hävitavad seened alandavad puidu mehaanilisi omadusi, muutes selle füüsilisi ja keemilisi parameetreid. Seentest vigastatud puit on edaspidi kerge saak puidukahjuritele. Eriti kiiresti tekib mädanik puitu, mis kontakteerub maapinnaga. Puitmaterjalide kaitsmine välismõjude vastu on tõsine probleem. Sõltuvalt spetsiifilistest omadusest ja keskkonnatingimustest saab puidu kaitseks mõeldud materjalid jaotada kahte gruppi:
  • spetsiaalsed kaitsvad materjalid
  • dekoratiivsed viimistlusmaterjalid

Spetsiaalsete materjalide hulka kuuluvad antiseptilise toimega krundid. Nende ülesanne on sügavalt immutada puitu ja tagada kindel kaitse keemiliste ning bioloogiliste faktorite eest. Niisugused vahendid sisaldavad tavaliselt mikroorganismide ja seente vastaseid lisandeid, mille tõttu kaitsevad nad väga edukalt mädaniku, hallituse ja sinetuse eest. Peale selle võivad need vahendid sisaldada puidukahjurite vastaseid aineid.

Spetsiaalsed puidukaitsevahendid:
Puidukrunt Pino Plus kaitseb puidukahjurite, hallituse ja mädaniku eest. Seda kasutatakse uute ja vanast kattest puhastatud puitpindade kruntimiseks enne akrüül-, alküüd- või õlivärvidega värvimist välistöödel. Pino Plusi koostisse kuulub ka modifitseeritud linaõli. Selle vahendiga tohib töötada temperatuuril alates 10°C. Eriti hoolikalt tuleb töödelda otsapindu. Sisseimbumata krunt tuleb eemaldada lapiga ja vältida rasvakile moodustumist pinnale, et ei halveneks värvikihi nakkuvus.Töödeldud puitpinna värvimiseks soovitab Eskaro õlivärvi Kantri või õli-akrülaat värvi Veranda.

eskaro-pudukaitse4.jpg

Igas majas on ka puitkonstruktsioone, millele dekoratiivviimistlust ei tehta. Need on kande- ja teised varjatud konstruktsioonid, valmistatud uuest või korralikust vanast puust. Niisuguste konstruktsioonide kauakestvaks kaitsmiseks mädanemise vastu on Eskaro välja töötanud puidu süvaimmutusvahendi Protect Green. Vahendit kantakse puidule rikkalikult mitme kihina puidu maksimaalse küllastumiseni. Eriti hoolikalt tuleb töödelda otsapindu ja neid pindu, mida edaspidi kasutatakse niisketes tingimustes. Maksimaalne kaitsev toime saavutatakse vahendi kuluga vähemalt 0,2 l/m². Töödeldud pind omandab rohe-lise tooni ega nõua uuendamist, lisakaitset või ülevärvimist.

Küsige Eskaro värve ehitusmaterjalide kauplustest.
Eskaro AS - Eesti kvaliteetvärvide tootja aastast 1993.
Info tel. 621 7949, 621 7959
www.eskaro.com

Eskaro-logo1.jpg