Kuidas planeerida eelarvet kodu remondiks või renoveerimiseks

5th_article_-_ehitusinfo.ee_-__Kuidas_planeerida_eelarvet_kodu_remondiks_või_renoveerimiseks.jpg


Kuidas planeerida remonditööde eelarvet? Vastus: täpselt nagu kõiki teisi aja- ja rahakulukaid tegevusigi! Alustada tuleb eesmärkide kirjeldamisest. Kui need on paigas, siis järgmisena tuleb lahti kirjutada sammud, mis on vaja teha, et seatud eesmärkideni jõuda.

Tasub nõu küsida
Kodu remondi või renoveerimise plaani paika pannes tuleks alustada üldisest eesmärgist, liikudes samm-sammult detailsemate kirjelduste juurde. Seejärel tasub teha veidi uurimistööd, võtta hinnapäringud, vaadata ringi nii kauplustes kui internetis ja panna kokku plaani rahaline pool ehk eelarve.

Ärge häbenege müügipersonalilt nõu küsida. Ka ehitusteemalistes foorumites ja kodulehekülgedel võib leida hulganisti kasulikku infot, mis aitavad kavandatavat renoveerimist või remonti täpsemalt planeerida.

Materjalidele kulub palju
Lisage alati eelarvele väike reserv, sest kõiki ootamatusi ja lisaväljaminekuid ei pruugi ette näha isegi professionaalid. Ehitus, remont ja renoveerimine on kulukad tegevused. Esialgu tühistena tunduvaid kruvisid, klambreid ja muid pisitarvikud kulub ehitustöödel massiliselt. Pisikestele asjadele minevate summade alahindamine eelarve koostamisel on üsna tavapärane.

Kõige täpsemalt kajastatakse eelarves tavaliselt suuremate ja kallimate esemete hindu. Vanni, kamina, tualettpoti, parketi või keraamilise plaadi ruutmeetri ühikuhinna on inimene endale selgeks teinud tavaliselt enne, kui jõutakse konkreetsete ostudeni. Samas on nii, et pahtli, värvi ja plaatimissegu kogust (ehitus)kogemusteta inimene üldjuhul arvestada ei oska. Enamasti kiputakse nende kulude suurust eelarves reaalsusega võrreldes veidi madalamaks hindama.

Ära unustatakse sageli ka osa töö tegemiseks vajalikke materjale ja lisatarvikud. Näiteks arvestatakse eelarves ainult viimistlusvärvi kogus ja maksumus, aga jäetakse arvestama kruntvärvi koguse ja maksumusega. Ka jääb kahe silma vahele kulu seina lihvimiseks vajaminevale liivapaberile või niiskustõkkele märgades ruumides.
Eksimiskohti eelarve koostamisel on lugematu hulk. Mida väiksem kogemus, seda enam kiputakse tarvikutele ja väikevahenditele kuluva raha osas eksima. Sama kehtib ka remondile või renoveerimisele kuluva aja kohta. Erialaste teadmiste nappuse tõttu ei kajastu remondiplaanis kõik vajalikud toimingud ja tööd, nendele tegevustele kuluv aeg ja raha jäävad arvesse võtmata.

Ärge unustage tööriistu
Tavalises majapidamises leiduvatest tööriistatest ei piisa kaugeltki kõigiks suuremateks remonttöödeks. Spetsiifilisi tööriistu, mida on tarvidus kasutada ainult teatud lühikesel tööetapil ühe-kahe töö teostamiseks, on mõistlikum rentida. Näiteks plaadilõikurit tasub paariks rentida, mitte endale päriseks soetada, kuna pärast kodu renoveerimist, ei lähe teil plaadilõikurit tõenäoliselt enam vaja. Küll aga peaks kõik taolised tööriistade rendikulud kajastuma ka remondieelarves. Hoopis teine lugu on tööriistadega, mida kasutate ehitustöödel pidevalt. Pole mõtet kulutada akutrelli kolme kuu rendile summat, mille eest saaksite poest soetada kolm samasugust uut akutrelli. Akutrelli saate https://kaup24.ee/et/koduremont/tooriistad/elektrilised-tooriistad/akutrellid-kruvikeerajad"> Kaup24.ee e-poest.

Sama lugu on ka teiste enam kasutatavate elektriliste- ja akutööriistadega: nurklihvijad, tikksaed ja teised tarvilikud masinad kuluvad igas majapidamises alati marjaks ära.
Vaadake kriitilise pilguga üle tööriistakastis olevate käsiriistade arsenal: kas teil on ikka olemas kõik vajalik alustades lihtsast mõõdulindist ja lõpetades piisavalt suure haamri terava käsisaega? Kõik need ja paljud teised ehituseks ja renoveerimiseks vajalikud seadmed ja vahendid leiab siit.

Veenduge ka muude hädavajalike tarvikute nagu näiteks redeli olemasolus. Maalritööde mugavamaks tegemiseks võib tellingud küll rentida, aga kui olete majaomanik, siis on otstarbekam redel siiski osta. Aiatöödel ja maja kallal nokitsedes on redelist palju abi ka siis, kui aktiivne ehitusaeg on läbi. Kui teil redelit veel pole, siis Kaup24.ee e-poes on neid müügil palju ja erinevaid.

Kui olete eelarve oma parimate teadmiste kohaselt kokku pannud, siis võimalusel näidake seda ehitusteemat tundvale sõbrale või tuttavale. Arutage üheskoos eelarve punkt punktilt läbi. Spetsialisti pilk leiab võimalikud puudused ja kitsaskohad kohe üles.