Tallinna Küte külmutas Väo prügipõletusjaama rajamise


BNS 02.02.2010

Eesti Päevaleht kirjutab, et AS Tallinna Küte külmutas prügi vähesuse tõttu Väo jäätmepõletusjaama rajamise.

Väo elektrijaama juht Andres Taukar rääkis ajalehele, et Eestis ei teki enam nii palju prügi, et siia põletusjaama ehitada. Tema sõnul ei jätku prügi ka Eesti Energia Irusse rajatava põletusjaama jaoks ning seda tuleb hakata kütma puiduhakkega.

Väo elektrijaama kõrvale kavandatud prügipõletusjaama maksumuseks oleks kujunenud ligi 0,7 miljardit krooni ja kütusevajaduseks kuni 120.000 tonni prügi aastas.

Möödunud nädalal Iru elektrijaama kõrvale rajatava 220.000-tonnise aastase prügivajadusega põletusjaama ligi 1,5 miljardi kroonise ehituslepingu heaks kiitnud Eesti Energia peab prügi vähesuse juttu konkurendipoolseks vee segamiseks.

"Prügiturul jagatakse nüüd mõned sajad miljonid kroonid aastakäivet ümber," selgitas Eesti Energia nõukogu liige Rein Kilk. "Kõigile on selge, et prügi tekib ja me ei pea seda maa sisse tampima."

Ka Eesti Energia teine nõukogu liige Aivar Reivik märkis, et puidu põletamise jutt Iru jaamas ei vasta tõele, kuna puidu eest peab elektrijaam maksma rohkem.

Jäätmekäitlusfirmad aga peavad Iru jaama rajamist võimatuks, kuna see koondaks kogu Eesti prügikäitlemise Tallinna ning senine süsteem tuleks suurte kuludega ümber korraldada.

Prügiveofirma Ragn-Sellsi juhatuse liikme Agu Remmelga hinnangul on Iru projekt liiga suur. Ta rääkis, et omavalitsused on prügilate ehituseks teinud suuri kulutusi ning seetõttu on kogu tekkival prügil sihtkoht juba määratud.

"Iru põletustehasega kaasneb prügi defitsiit," lausus ta.

Eesti Energia märgib Eestis kogutava prügi mahuks 500.000 tonni aastas, jäätmekäitlejate andmetel ladestati mullu aga 290.000 tonni prügi, millest põletamiseks sobivaid segaolmejäätmeid oli 250.000 tonni. Prügikogus vähenes enam kui veerandi võrra.

Veolia Keskkonnateenuste juhi Argo Luude hinnangul suudaks Iru põletusjaam kokku korjata kuni 100.000 tonni prügi.

Aastas ligi 140.000 tonni jäätmeid ladestav Tallinn ei kiirusta Eesti Energiat prügitarnetega toetama. Tallinna abilinnapea Deniss Boroditši sõnul sõlmis linn Tallinna prügilat rajades kaasinvestoritega pikaajalise lepingu, millest ei saa niisama lihtsalt taganeda.

Boroditš märkis, et prügi liigiti kogumine, töötlemine ja ladestamine tuleb linnale põletamisest odavam.

Prügi jaoks on teised plaanid ka Narval ja Pärnul, seevastu Tartu on valmis kogutava 32.000-tonnise prügikoguse kohe pealinna poole teele panema. Tartu abilinnapea Margus Hansoni sõnul säästaks masspõletus linna jäätmete liigiti kogumise süsteemi ülesehitamisest.