Klaas

Rohkelt rakendusi leidnud klaas on vanimaid inimese kasutatud materjale. Vaatamata oma 4500 aastasele ajaloole, pole klaasi areng veel seiskunud ega selle mõistatused lahenenud. Klaas kui kunstlik materjal tekkis helmeste kujul umbes 4500 aasta eest tõenäoliselt Mesopotaamias. Sealt liikus klaasi valmistamise oskus edasi Egiptusesse ning palju hiljem foiniiklaste vahendusel teistesse vahemereäärsetesse maadesse. Klaasi valmistamisel kasutati toorainetena liiva ja jahvatatud merekarpe räni saamiseks ning lupja ja tuhka leelismetallide soolade saamiseks. Kuna kasutatavad liivad olid väga rauarohked, oli saadud klaas enamasti tumepruun või koguni must. Värvitu klaasi valmistamise oskus muutis mõttekaks tasaklaasi tootmise akende jaoks. Sulanud klaasi valades valmistati 12 mm paksuseid tahvleid. Kuna tahkunud klaasi ei poleeritud ega lihvitud, siis oli see kehva läbipaistvusega. Lisaks ilmnesid raskused suuremate klaastahvlite valmistamisel. 19. sajandi keskpaigani oli usaldusväärse kvaliteediga optiline klaas haruldane. Kaasaegne tasaklaasi kuumpoleerimise protsess töötati välja 1959. aastal firmas “Pilkington Brothers Ltd“ Suurbritannias.

Klaasvahesein eeldab materjalina vaid tugevat eriklaasi

Äripäev

Karastatud või lamineeritud klaasist kergete vaheseinte tellimisel tuleb arvestada kuni kuuajalise ooteajaga.

Klaasplokk ilmestab ruumi

Äripäev

Klaasplokk on leidnud kindla koha sisekujunduselemendina. Neid on võimalik kasutada nii üksikute avatäitjatena kui ka näiteks ruumide eraldamise eesmärgil tervete seinasüsteemidena.

Suured klaaspinnad: müüdid ja tegelikkus

Oma Maja

Kui veel mõni aeg tagasi moodustas maja kõige valgema ja klaasirohkema koha veranda, siis nüüdseks on klaasist saanud populaarne ehitusmaterjal, millega kaetakse terveid seinu.

Efektne klaaspõrand kardab kriime

Äripäev

Läbi korruste mõnusat vaadet pakkuv klaaspõrand tuleb teha mitmekihilisest eriklaasist, mis peab kandma ruutmeetri kohta pool tonni raskust.

Autorid pole rahul võidusamba viimistlusega

08.08.2008 Võidusamba autorid said Tšehhi tehases monumendi osa nähes ebameeldiva üllatuse osaliseks, kuna viimistlus jättis soovida.

Äripindade ehitamiseks napib Haapsalus maad

29.09.2008 Eesti majanduskliima jahenemisega on vähenenud nõudlus hoonestamata ärimaa järele. Ehituseks sobiva ja atraktiivse maa ressurss Haapsalu linnas on üsna napp.